آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو

آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو

راه اندازی و اتصال سوئیچ سیسکو به سایر قطعات و ابزار ها در شبکه را باید آموخته و یاد گرفته انجام داد، چون به طبع حتی متخصصان شبکه هم در بسیاری از مراحل نیازمند آگاهی و در اختیار داشتن اطلاعات لازم برای انجام این کار هستند و از صفر تا صد این نوع اتصال را نمیدونند. از این رو در این مطلب، آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو را برای شما قرار داده ایم.


آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو همراه با عکس

آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو

اتصال به سوئیچ سیسکو از دو طریق ممکن میشه. یکی به واسطه پورت کنسول موجود روی دستگاه و دوم از طریق آدرس آی پی (ip). اگر قصد داشته باشید از طریق پورت کنسول برقراری اتصال را ایجاد کنید باید از کابل کنسول استفاده کنید.

این کابل رنگ آبی دارد و اتصال سوئیچ را با کامپیوتر ممکن میکنه. برای اتصال از طریق آی پی نیز چند راه دیگر وجود داره که به واسطه تنظیمات قبلی سوئیچ میتونه از هریک از آنها استفاده کرد. این راه های ارتباطی شامل telnet/ SSH/ HTTP هستند که در ادامه به همه آنها خواهیم پرداخت.

خرید تجهیزات شبکه


اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق http


مهم ترین شیوه در آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو استفاده از http است. در واقع شما میتونید از پروتکل http و https برای برقراری این اتصال استفاده کنید.

پیچیدگی ها و سختی ها در مدل https بیشتر ه ولی میزان این سختی ها در http کمتر میباشه و بسیاری از افراد ترجیح میدن از این راه استفاده کنند که رمزنگاری خاصی را هم نیاز نداره. برای این اتصال شما نیاز به مرورگر وب دارید.


شرکت سیسکو در ابتدا اقدام به ارائه و فراهم نمودن بستر برای راه اندازی و استفاده از تجهیزات خود به شیوه وب بیس نداشت اما امروزه میتونه به واسطه این بستر، با کارایی حداکثری، اقدام به راه اندازی سوئیچ های سیسکو و اتصال آنان کرد.

شما اول باید تنظیمات ابتدایی سوئیچ خود را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید و سپس به واسه این دستورات، برای برقراری اتصال به کمک پروتکل http تلاش کنید.و البته باید بدونید بهترین سوئیچ شبکه چیست.

اتصال به سوئیچ سیسکو

اتصال از طریق http


بعد از وارد کردن این دستورات در تنظیمات، میتونید آی پی سوئیچ سیسکو را در مرورگر خود وارد کنید و پس از وارد کردن اطلاعات درخواست شده که شامل نام کاربری و رمز عبور است به محیط وب سیسکو وارد بشید.

این روش چندان توسط افراد مورد استفاده قرار نمیگیره و بسیاری از متخصصان ترجیح شان بر استفاده از پروتکل https است. بنابراین، اگر قصد دارید از امکانات وب بیس سیسکو استفاده کنید، میتونید از این مدل آن استفاده نمایید که امنیت بیشتری نیز داره.

اگر نیازمند تهیه سو ئیچ شبکه هستید حتما به صفحه آن سر بزنید، تنها با یک کلیک


اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق telnet روش بعدی که در آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو از آن نام بردیم اتصال به واسطه telnet میباشد که توسط بسیاری از افراد بیشتر مورد استفاده قرار میگیره و روش مرسوم به حساب میاد.

البته ایراداتی هم به این راه برای راه اندازی سیسکو وجود داره. این پروتکل به شیوه Encryption روی پورت سی و دو کار میکنه و تبادل اطلاعات در آن بسیار آسان و ساده انجام میگیره.

احتمال دزدی اطلاعات در آن وجود داره ولی در هر صورت، این روش سالهاست که برای راه اندازی و اتصال سوئیچ سیسکو مورد استفاده قرار میگیره.


شما میتونید به واسطه ی ابزار Putty یا terminal که برنامه ای از قبل نصب شده روی همه ی سیستم عامل ها است، اتصال سوئیچ سیسکو خود را از طریق telnet برقرار کنید.

وقتی به واسطه برنامه putty اتصال را برقرار میکنید در وهله اول باید حتما آدرس آی پی مشخصی را برای سوئیچ خود تنظیم کرده باشید. سپس میتونید برنامه را دانلود کرده و بعد از باز کردن آن آی پی آدرس خود را به همراه پورت ( که معمولا عدد 23 است) وارد کرده و حالت telnet را در این برنامه انتخاب کنید.

telnet


در بخش Saved Sessions که در تصویر پایین هم نشان داده شده است باید telnet sessions را وارد کنید. البته این بخش اختیاری است و چندان واجب نیست. دکمه سیو را زده و در بخش Close window on exit گزینه ی never را انتخاب کنید که این مورد هم اختیاریه.

telnet sessions


پس از طی کردن این مراحل، دکمه open را انتخاب کرده و نام کاربری به همراه رمز عبور سوئیچ سیسکو را وارد کنید (در پنجره پس زمینه مشکی). در نهایت شما توانسته اید به این واسطه به سوئیچ سیسکو متصل بشید.

روش دوم که به کمک استفاده از ترمینال بود بدین صورته که بعد از باز کردن پنجره ترمینال در ویندوز میتونید دستور telnet را در آن وارد کرده و سپس آدرس آی پی سوئیچ سیسکو خود را وارد کنید. مانند تصویر زیر:

سیسکو


همانطور که مشاهده میکنید، بعد از وارد کردن رمز عبور و نام کاربری اتصال سوئیچ سیسکو به این روش انجام میگیره.

برای مطالعه: آشنایی با کی وی ام سوئیچ های سازمانی


اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق ip

اتصال به سوئیچاز طریق ip


همانطور که اشاره کردیم، اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق آی پی به روش های مختلفی مثل telnet/ SSH/ HTTP قابل انجامه. اما نکته ای که تا به اینجای آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو به آن نپرداختیم آی پی دادن به سوئیچ برای شروع اتصال به آنه.

برای تخصیص آدرس آی پی باید به vLan مورد نظر آدرس داده بشه که به طور پیش فرض به اولین vlan آدرس دهی و اتصال کلیه پورت ها صورت میگیره. برای آدرس دهی به اولین Vlan باید دستورات زیر را وارد کنیم:

ip


سپس باید با کمک دستور Switch(config)#ip default-gateway 192.168.1.1 آدرس gateway پیشفرض آن را تعیین کنیم. آدرس 192.168.1.1 میتونه متغیر باشه و لزوما به همین شکل اجباری برای تعیین آدرس نیست. به هر حال، این آدرس پیشفرض و برای تمامی سوئیچ ها در هنگام تنظیم اولیه در نظر گرفته میشه.

تهیه مودم ADSL با یک کلیک


تلنت زدن به سوئیچ سیسکو


تلنت زدن به سوئیچ سیسکو یکی از روش های مهم و ابتدایی در اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق ip است. در حقیقت، منظور از اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق ip اینه که ما میتونیم با ساخت آی پی و استفاده از آن، این اتصال را ایجاد کنیم بدون اینکه مجبور باشیم از روش تحت وب استفاده نماییم.

روش مرسوم تلنت که در بخش اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق telnet توضیح داده شد بهترین روش ممکن برای ایجاد اتصال سوئیچ سیسکو و تنها چند دقیقه زمان میبره. مهم ترین نکته ای که در مورد این روش اتصال باید بدانید اینه که حتما آدرس آی پی خود را به درستی تنظیم کنید تا بعدا دچار مشکل نشید.


روش های اتصال به سوئیچ

روش های اتصال به سوئیچ

یک روش دیگر که از آن نام بردیم ولی آن را توضیح ندادیم آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق پورت کنسوله. در این روش از یک کابل آبی رنگ استفاده میشه که دارای دو سر RJ45 و DB9 است.

که به یک پورت سریال به نام com1/2 وصل میشه. البته در برخی از جدیدترین مدل های سوئیچ های سیسکو یک سر سیم به شکل usb و سر دیگر به صورت DB9 میباشد که کار را آسان تر میکنه.

این روش اتصال در مقابل روش اتصال به واسطه Ip فقط به شیوه سخت افزاری انجام میشه و لازم نیست تا مراحل دیگر را برای ورود رمز یا نام کاربری نظیر آنچه که توضیح داده شد، طی کنیم.


کانفیگ سوئیچ سیسکو

چگونه سوئیچ سیسکو را کانفیگ کنیم؟ از جمله مهمترین کارها برای کار و راه اندازی سوئیچ سیسکو راه اندازی آن و در اصل کانفیگ آنه. روش کانفیگ فارغ از نوع این سوئیچ ها انجام میشه و به مدل آنها بستگی نداره.

بعد از اتصال سوئیچ باید به برنامه putty که به آن اشاره کردیم بروید به سراغ پیکربندی رفته و در بخش Connection type/ serial را انتخاب نمایید. مانند تصویر درج شده اطلاعات را وارد کنید:

کانفیگ سوئیچ سیسکو


تنظیم سوئیچ سیسکو 2960 یکی از پر استفاده ترین سوئیچ های سیسکو را مدل 2960 به خود اختصاص میده. شما ابتدا باید یک حساب کاربری روی این سوئیچ بسازید و یک آی پی IP نظیر آنچه که در این مطلب توضیح داده شد برای آن بسازید.

ساخت آی پی برای اتصال به سوئیچ سیسکو 2960 به واسطه روش telnet واجبه. برای ساخت نام کاربری و رمز عبور می‌توانید از دستورات زیر استفاده کنید.


اتصال به سوئیچ از طریق ssh

اتصال به سوئیچ از طریق ssh


برای آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق ssh میتونید بعد از وارد کردن آدرس آی پی مورد نظرتان در بخش host name در برنامه ی putty، گزینه ی ssh را تیک بزنید و پورت شماره 22 را برای آن انتخاب نمایید.

همچنین، آی پی میتونه طبق عکس، 192.168.100.105 باشد. همچنین میتونه به طور اختیاری در بخش saved sessions کلمه ی SSH Sessions را وارد کنید.

بعد از سیو کردن و انتخاب گزینه only on clean exit میتونه گزینه open را انتخاب کرده و بعد از مشاهده پیغام باز شده گزینه yes را انتخاب نمایید. پس از آن در صفحه باز شده میتونید نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید.


خلاصه نکات مقاله


همانطور که از ابتدای آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو توضیح داده شد، این اتصال از دو طریق ممکن میشه. یکی به واسطه پورت کنسول موجود روی دستگاه و دوم از طریق آدرس آی پی (ip).

برای اتصال از طریق آی پی چند راه وجود دارد که به واسطه تنظیمات قبلی سوئیچ میتونه از هریک از آنها استفاده کرد. این راه های ارتباطی شامل telnet/ SSH/ HTTP هستند.

در روش استفاده از پورت کنسول، از یک کابل آبی رنگ استفاده میشه که دارای دو سر RJ45 و DB9 است. که به یک پورت سریال به نام com1/2 وصل میشه.

برگشت به بالا