تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA

تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA

تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA چیه؟ با فناوری SAS و SATA رایانه ها برای انتقال داده ها از مادربرد به حافظه و بالعکس استفاده میشه. هر دو فناوری تقریباً همان کار را انجام میدن ، اما هر کدام با سخت افزارهای مختلف ساخته شده ان.

فناوری SAS معمولاً گرونتره و برای استفاده در سرورها یا ایستگاههای کاری رایانه ای با پردازش سنگین تره.


تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA


در واقع ، مادربرد یه صفحه نازک در رایانه اس که مهمترین سخت افزارها مانند CPU و GPU به یکدیگر متصل میشن. اما برای درک آسونتر ، مادربرد را به عنوان کلان شهر در نظر بگیرین. این شلوغ ترین و پرجمعیت ترین قسمت شهره و با نفوذترین محله ها را در خود جای داده.

تجهیزات شبکه


پردازنده و تفاوت میان هارد

ابتدا محله CPU را دارین.اونجا که تالار شهره. واحد CPU کل شهر رو اداره می کنه و انواع دستورالعمل هایی رو که شهر باید رعایت کند صادر می کنه.


پردازنده گرافیکی و تفاوت آنها


محله مهم دیگر GPU است. واحد GPU مرکز خلاقیت شهر، اساساً مرکز شهره. واحد GPU تمام تصاویری را که بر روی مانیتور کامپیوتر شما نمایش داده میشه رو ایجاد میکنه.

  1. ذخیره سازی و تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA
    یه حومه بزرگ در حومه مادربرد واقع شده. این ذخیره سازی نامیده میشه. مانند حومه زندگی واقعی ، محل نگهداری افراد زیادی که زندگی می کنن و زندگی ساکت و آرومی دارن.
  2. اتصالات و تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA
    خیابون ها جاده هایی در شهر هستن. اونا تمام محله رو به متصل می کنن. در دنیای واقعی ، جاده ها معمولاً از بتن یا آسفالت میشن. در رایانه ، جاده ها مانند سیم مسی از فلز ساخته شده ان. ماشین ها روی آسفالت روان حرکت می کنن. ب
  3. کد دودویی و تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA
    کد دودویی زبونی که در شهر صحبت می شه. یه زبون ساده اس که فقط از 2 عدد تشکیل ، 0 ها و 1 ها. همه چیز در کامپیوتر شما – اسناد ، عکس ها ، فیلم ها ، نرم افزار ، مرورگرهای وب ، تصاویر – از یه ترکیب منحصر به فرد 0 و 1 تشکیل شده.

با دونستن تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA می تونیم بهتر راجع به سخت افزارهای لازم برای کارمون تصمیمی گیری کرده و کارهامون رو راحت تر انجام بدیم.

برای مطالعه: امنیت شبکه چیست؟


هارد سرور چیست


به نظر برخی ، ایده وجود هارد دیسک های رایانه رومیزی به عنوان نوعی ذخیره سازی داده که با سرورهای ویندوز ابر رقابت می کنه ، تا حدی زیاد به نظر میرسه. هرچقدر که این دور از ذهن به برسه ، با این وجود درسته است.

مشاغل کوچک مانند رستوران ها ، فروشگاه ها و پیمانکاران مستقل اغلب داده های خود رو بر روی رایانه های خود ذخیره میکنن.


همین امر در مورد بسیاری از شرکتهای کوچک مبتنی بر پول نقد که در آن چند نفر در یک دفتر کار می کنن و رایانه های رومیزی خود رو برای به اشتراک گذاری پرونده بهم متصل کرده ان ، کار میکنن.

داده ها در پرونده های تولید شده توسط برنامه های آنها ذخیره میشه. به شرط تهیه نسخه پشتیبان از این پرونده ها ، شبکه رایانه های مرتبطه که در غیر این صورت شبکه های نظیر به نظیر نامیده میشن ، کافییه.

درادامه:

هارد سرور چیست تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA

وقتی شخص دیگری به شرکت تازه تاسیس میپیونده ، رایانه او به شبکه اضافه بشه.

تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA به هارد دیسک های این فرمت ها هم مربوط میشه
مشکلات هارددیسک های پیوندی رایانه ای و تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA
مقیاس بندی شبکه های همتا به همتا از هارد دیسک ها دشوار تره. برای مثال ، کنترل نسخه فایل با چهار یا پنج نفر در شبکه به اندازه کافی دشواره.

وقتی صدها نفر کپی یک پرونده را به اطراف منتقل میکنن ، ناگزیر تغییرات ایجاد میشه. این بدان معنی یه که چندین نسخه از پرونده ای با همان نام در شبکه وجود داره. کدام پرونده صحیح ئه؟ یعنی تصمیمات شغلی خودرو بر اساس کدوم پرونده تنظیم میکنین؟

خرید مودم ADSL


تفاوت هارد SATA با SAS


توان عملیاتی مقدار داده ای یه که می تونه در مدت زمان مشخصی منتقل و پرداش ، یا خونده و نوشته بشه. برای اندازه گیری سرعت درایو ، توان درایو محک زده میشه یا آزمایش میشه.

(ممکن است IOPS نیز اندازه گیری بشه ؛ توان عملیاتی و نتایج IOPS اغلب موارد یکسانی رو درباره یک نشون میدن.) توان درایوهای SAS معمولاً از درایوهای SATA بیشتره. است. به طور کلی تأخیر کمتری داره.

با این وجود ، درایوهای SAS کندتر و درایوهای SATA سریعتر هستن.
تعداد دور در دقیقه (دور در دقیقه) که یک درایو می تونه انجام بده بر توان عملیاتی تأثیر میذاره.

فاکتورهای مختلفی به طور کلی سرعت درایو را تحت تأثیر قرار میدن ، اما به طور کلی هرچه دور rpm بیشتر باشه ، سرعت عملکرد و عملکردهای مشابه درایو بیشتر میشه.

بیشتر درایوهای مبتنی بر SATA در 5400 دور در دقیقه و تا 7200 دور در دقیقه کار می کنن ، در حالی که بیشتر درایوهای مبتنی بر SAS بین 7200 دور در دقیقه و 15000 دور در دقیقه کار می کنن.

بیشتر بدانید: آشنایی با کی وی ام سوئیچ های سازمانی


گنجایش انبار و تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA


SAS سرعت را بر ذخیره سازی اولویت داره. بر این اساس ، اکثریت قریب به اتفاق درایوهای SAS که به فروش می رسه ، کمتر از 500 گیگابایت فضای دیسک سخت دارن. کسانی که بیش از 500 گیگابایت فضا دار میتونن بسیار گران قیمت باشن.

در مقابل ، SATA ذخیره سازی رو در اولویت قرار می دن ، بنابراین یافتن یه درایو SATA با قیمت مناسب با فضای 1 ترابایت یا بیشتر آسونه.


تفاوت هارد 10k با 15k

تفاوت هارد 10k با 15kتفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA


در HDD: تفاوت عملکرد بین 7.2k SATA و 15k SAS ، تشخیص دادیم که HDD های 7.2krpm با سرعت 100 IOPS بسیار خوبه ، در حالی که حتی 15K SAS هنوز فقط 200 IOPS شما را خالص میکنه.

(این پارامترهای IOPS با سرعت چرخش ، که در طول نسل ثابت میمونن ، محدود می شن و با هر نسل بهبود نمی یابن (برخلاف توان پی در پی ، که با هر نسل بهتر میشه)

انجام ریاضی ساده در مورد تصادفی 4K خوندن و نوشتنه ، این به معیار عملکرد حداکثر 800 کیلوبایت بر ثانیه – کاملاً کمتر از 1 مگابایت در ثانیه ترجمه میشه.

تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA باعث شده که این دو نوع هارد دیسک هم تفاوت هایی ساختاری داشته باشن


این رو با مشخصات SSD های مختلفی که چند سالی یه در بازار هستن مقایسه کنین. به طور کلی ، به نظر می رسه اونایی که SATA 6Gbps (600MiB / s) دارن به حد رابط رسیده ان ، زیرا به نظر می رسه همه اونا حدود 85 کیلوگرم IOPS برای خوندن و نوشتن دارن.

با خوندن / نوشتن تصادفی 4K ، این به 340MiB / s تبدیل میشه که به نظر می رسه حتی از سرعت های متوالی HDD های جدیدترین سرعت نیز بیشتر باشه.


تفاوت هارد سرور با هارد معمولی

تفاوت هارد سرور با هارد معمولی


Time-Limited Error Recovery TLER)) اسمی که توسط Western Digital برای ویژگی هارد دیسک استفاده میشه که امکان مدیریت بهتر خطا در محیط RAID را فراهم می کنه.

در برخی موارد ، این اختلاف وجود داره که آیا مدیریت خطا باید توسط هارد دیسک انجام بشه یا توسط کنترل کننده RAID ، که منجر به علامت گذاری درایوها به عنوان غیر قابل استفاده و تخریب قابل توجه عملکرد میشه ، در حالی که در غیر این صورت میشه از این کار جلوگیری کرد.

فن آوری های مشابه کنترل بازیابی خطا (ERC) اس که توسط رقیب Seagate استفاده میشه و (Command Complete Time Limit CCTL) که توسط سامسونگ و هیتاچی استفاده میشن.


فرق هارد SASو SATA


SATA مخفف Serial Advanced Technology Attachment و SAS مخفف Serial Attached SCSI (SCSI مخفف برای رابط سیستم کوچک رایانه ای اس که به طور معمول “scuzzy” تلفظ میشه).

اونا دو نوع رابط هستن که برای انتقال داده ها از و به دیسک های سخت استفاده میشن. کانکتورهایی هستن که مادربرد سرور را با هارددیسک ها متصل میکنن.


در حالی که SATA و SAS به رابط انتقال داده اشاره می کنه که از اونا برای توصیف دو نوع هارد دیسک استفاده میشه.

خلاصه نکات مقاله


SAS و SATA دو فناوری هستن که برای انتقال اطلاعات از مادربرد به درایو ذخیره سازی استفاده می شن. هر کدوم از اینا با سخت افزار متفاوتی ساخته شده.

تفاوت میان هارد درایوهای SAS و SATA مهمه و لازمه که این تفاوت رو خوب بدونین تا بتونین کارهاتونو بر همین اساس تنظیم کنین. شما می تونین در این زمینه با متخصصین شبکستان هم مشورت کنین تا شبکه های سخت افزاری کاری تونو درست تنظیم کنین.


SAS برای استفاده در سرورها و ایستگاه های کاری بهینه اس بخاطر این که دارای اتصالات متنوع تری ئه و در خوندن و نوشتن داده ها در کامپیوتر سریعتره. SATA برای اهداف ذخیره سازی بهتره بخاطر این که می تونه خیلی سریع داده ها رو بنویسه و سخت افزار مناسب برای مشاغل کوچکه.

برگشت به بالا