عمر مفید تجهیزات شبکه

عمر مفید تجهیزات شبکه

عمر مفید تجهیزات شبکه شما تا حد زیادی به قابلیت اطمینان سیستم، امنیت و هزینه ای که برای آنها صرف کرده اید، بستگی داره. بر همین اساس، هیچ معیار روشن، دقیق و واضحی برای ” عمر مفید” این تجهیزات وجود نداره. برای آشنایی هرچه بهتر عمر مفید تجهیزات شبکه با این مطلب همراه باشید.


آشنایی با عمر مفید تجهیزات شبکه

آشنایی با عمر مفید تجهیزات شبکه


هر وسیله یا قطعه یا ابزاری که یکی از اعضای شبکه را تشکیل میده، عمر مفیدی داره. این عمر مفید برای هریک از این تجهیزات اجتناب ناپذیره.

ولی دانستن این میزان یا تخمین این عدد چه کمکی به شما میکنه؟ اگر در فکر راه اندازی شبکه هستید، باید حتما از بسیاری جنبه های آن مثل عمر مفید تجهیزات شبکه اطلاع حاصل کنید تا بعدا متحمل هزینه نشید.

انواع تجهیزات شبکه


احتمال تعمیر یک قطعه را با نیاز آن به تعویض اشتباه نگیرید. اما عمر مفید فقط به مدت زمان استفاده از تجهیزات شبکه خلاصه نمیشه. به عنوان مثال تصور کنید که در حال حاضر یک شبکه را با بهترین تجهیزات راه اندازی میکنید، بعد از چند سال آنها دچار فرسودگی کاربردی میشه. در واقع کارایی آنها در زمان زیر سوال میره چون نیاز به ارتقا پیدا میکنه. پس هرچقدر حالا بیشتر هزینه کنید در آینده هم ملزم به ارتقا و هزینه خواهید بود.


عمر مفید تجهیزات شبکه چقدر است؟


بسیاری از تجهیزات سخت افزاری شبکه هزینه بالایی برای خرید و تعمیر می‌برند، به همین جهت توجه به هزینه نگهداری و آپدیت این تجهیزات کمک میکنه تا از هزینه های آتی کم کنید.

برخی از تجهیزاتی که هزینه بالایی برای خرید می‌برند و باید به درستی از آنها نگهداری کرد تا عمر مفید شان را افزایش بدیم و در زمان لازم نسبت به ارتقا شان اقدام کنیم، شامل اکسس پوینت ها، روتر، سرور ها، سیستم های خنک کننده، سوئیچ ها، فایروال ها و غیره میباشند.

عمر مفید این قطعات سخت افزاری، عموما بین سه الی ده سال متغیره.در صورت تموم شدن عمر مودم ADSL میتونید آن را از شبکستان تهیه کنید.


تجهیزات شبکه اکتیو و پسیو هستند و اکتیو ها آن دسته از تجهیزاتی به حساب میان، که برای کار به برق نیاز دارند در حالی که پسیو ها بدون برق هم کار میکنند. تجهیزات پسیو کلا شامل کابل شبکه یا مثلا داکت و پچ رکورد هستند.

اما اکتیو های نیازمند برق، شامل سوئیچ شبکه یا مودم و غیره هستند.


عمر مفید سوئیچ ها:


عموما، سوئیچ ها و روتر های موجود در یک شبکه از نوع سیسکو هستند و کاربرد بیشتری در بسیاری از شبکه ها با توپولوژی های متفاوت دارند.

بسته به شرایط نگهداری برای ارتقا عمر مفید، آنها طی 5 الی 10 سال کار می‌کنند و به واسطه شاخص اطمینان که توسط تولید کننده ارائه می‌شه، میشه تخمینی از مدت زمان عملکرد مفید آنها پیدا کرد.

هر چقدر این دستگاه ها را تحت شرایط مناسب نگه دارید به مراتب تا ده سال به بالا می توانید از آنها نگهداری کنید.در صورتی که هنوز سوئیچ شبکه ندارید روی کلمه سوئیچ شبکه کلیک کنید.


عمر مفید سرور ها:


سرور ها مهمترین و اصلی ترین اجزا در شبکه به حساب میان که عدم وجودشون، با عدم به وجود آمدن شبکه مساوی هست.

البته، نمیشه اظهار کرد که مابقی اجزا در شبکه به این حد مهم نیستند و نبودشان مشکل یا مسئله ای را به وجود نمیاره! اما در هر صورت اهمیت سرور ها همیشه از دیدگاه خاصی مورد توجه بوده و خواهد بود.

مانند مورد قبل نیز نحوه نگهداری از این سرور ها، در عمر مفید بالای ده سال آنها موثر هست. اینکه سرور ها را تحت چه دمایی نگه دارید یا در محیط مرطوب قرار ندهید.

شما برای ارتقا عمر (سرورها) باید هر شش ماه یکبار سرور را pm کنید و از UPS استفاده کنید. همواره خطاهای سرور را زیر نظر داشته باشید و برای این امر یک سیستم مانیتورینگ قوی در نظر بگیرید و درایور های سخت افزاری را آپدیت کنید.


عمر مفید کابل ها:

عمر مفید کابل ها در تجهیزات شبکه:

علاوه بر شرایط نگهداری، نوع عایقی که برای سیم ها و کابل های شبکه استفاده شده، روی عمر مفید شون تاثیر بسزایی میذاره.

در طی سالهای اخیر، به این مورد توجه شده، تا جایی که عمر مفید کابل ها تحت شرایط سخت و فشرده و تحت فشار، برابر با عمر مفید سرور ها یا سوئیچ ها و مودم ها است.

در صورتی که کابل های دارای مقاومت حرارتی، تنش حرارتی، تنش الکتریکی بالا و مستحکم در برابر عوامل خارجیِ بیرونی تهیه کنید، می‌توانید مطمئن باشید که تا سالهای سال نیاز به تعویض یا ارتقاء شان ندارید.


عمر مفید مودم ها:


مودم ها هم یکی دیگر از مهم ترین تجهیزات شبکه به حساب میان که اطلاع از طول عمرشان بسیار حائز اهمیت هست.

شما نمی توانید تا سالهای سال از یک مودم یا چند مودم خاص برای شبکه تان استفاده کنید، چون به مرور فرسوده میشن. نتیجه کار هم کاملا مشخص است.

به عنوان مثال در صورتی که عمر مفید تجهیزات شبکه را محاسبه کرده باشید و در زمان لازم آنها را تعویض کرده یا تغییر داده باشید اما هنوز از مودم قدیمی استفاده کنید، خواهید دید که تاثیر منفی روی کل بستر و کارایی شبکه تان میذارن!

طول عمر متوسط یک مودم خود در حال حاضر به نوع مودم بستگی داره و تا 5-4 سال تخمین زده میشه.

برای خرید انواع مودم همراه جیبی 3G و 4G کلیک کنید


عمر مفید تین کلاینت ها:

عمر مفید تین کلاینت ها:

برخی از شبکه های کامپیوتری از تین کلاینت ها استفاده می‌کنند که مدت ها است جایگزین کیس های بزرگ کامپیوتری شده اند.

اگر به یک کافی نت مراجعه یا در حوزه راه اندازی شبکه فعالیت کرده باشید، نمونه های آنها را به خوبی ملاحظه کردید. این تین کلاینت ها کمک می‌کنند تا راه اندازی و تعویض شان پس از پایان عمر مفید تجهیزات شبکه، به مراتب آسون تر باشه.

تین کلاینت ها برعکس کیس های کامپیوتری فن و بسیاری از قطعات مکانیکی را ندارند و به همین سبب عمرشان بسیار بیشتر هست. شما می‌توانید بیشتر از 5 سال، از تین کلاینت ها استفاده کنید و بسته به نوع شبکه و کاربرد آن، از آنها استفاده نمایید.


عمر مفید پرینتر ها:


وقتی از چاپگر ها یا پرینتر ها در شبکه استفاده می‌کنید، باید از عمر مفید آنها در کنار عمر مفید تجهیزات شبکه سایر، مطلع باشید. وقتی از چاپگر های لیزری استفاده می‌کنید می توانید مطمئن باشید که بالای 5 سال آنها به شما کار خواهند داد.

البته باید به موقع آنها را سرویس کنید و تحت شرایط سخت افزاری مناسب از آنها نگهداری کنید.


خلاصه نکات مقاله


اگر مجددا به ابتدای این مطلب برای آگاهی از عمر مفید تجهیزات شبکه نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که همانطور که گفته شد، به طور متوسط مدت زمان کارایی تجهیزات شبکه 7 تا ده سال است و در صورتی که از آنها تحت شرایط مناسب استفاده کنید، یکی دو سال این زمان را ارتقا خواهید داد.

برگشت به بالا