انواع کابل دوربین مدار بسته

انواع کابل دوربین مدار بسته

آیا با انواع کابل دوربین مدار بسته آشنایی دارین؟ سیستم دوربین مدار بسته، مجموعه‌ای از لوازم الکترونیکی هست که قابلیت ضبط تصویر رو توی خودش جای داده و شرایط ارتقا امنیت یک محیط کاری، خانگی یا محوطه باز رو فراهم می‌کنه.


انواع کابل دوربین مدار بسته

انواع کابل دوربین مدار بسته


کابل کواکسیال: کابل‌های Coaxial در واقع کابل های ضخیم از سیم یا الیاف غیر فلزی هستن، که داخلشون یک عایق داخلی از سیم‌ های به ‌هم‌ چسبیده دارن. این کابل ها کلا توسط شرکت ‌های کابلیِ تلویزیونی برای اتصال آنتن ماهواره‌ به خانه‌ها و مراکز تجاری مورد استفاده قرار میگیرن.

البته بعضی اوقات توسط شرکت‌های تلفن برای اتصال دفتر های مرکزی به تیرک های تلفن در نزدیکی مشترکان استفاده میشن. کاربرد دیگر اونها استفاده شون داخل انواع کابل دوربین مدار بسته هست.

کابل‌های Siamese: کابل‌ های سیامی در اصل کابل های کواکسیال با مجموعه‌ای از سیم‌ های برق به هم پیوسته هستن. این سیم‌ های برق به صورت کابل‌ های هم ‌محور از هم جدا میشن البته در صورتی که منبع برق دورتر از دستگاه ضبط ویدئو یا فیلم در دوربین مدار بسته، باشه.

کابل زوج به هم تابیده: یک سیم مسی معمولی هست که خیلی از کامپیوتر های تجاری رو به شرکت های تلفنی وصل میکنه. برای پایین آوردن هزینه یا القای الکترومغناطیسی بین کابل زوج به هم تابیده، دو سیم مسی عایق دار به دور هم پیچیده میشن.

برای خرید تجهیزات شبکه کلیک کنید.

از نظر نوع اتصال:

هر نوع اتصالی به کابل زوج به هم تابیده به هر دوی این سیم ها نیاز داره. از اونجایی که بعضی از دستگاه‌ های تلفن و یا کامپیوتر ها نیاز به اتصال ‌های چند گانه دارن، بعضی اوقات کابل زوج به هم تابیده توی دو یا چند زوج دیگه، داخلِ یک کابل واحد نصب میشه‌.

برای بعضی از شرکت های تجاری، کابل زوج به هم تابیده توی یک شیلد قرار داره. این نوع کابل به عنوان shielded twisted pair (STP) هم شناخته میشه.

کابل Video Power : این نوع کابل ها از بین انواع کابل دوربین مدار بسته، سیگنال‌ های ویدیویی رو انتقال میدن و در عین حال برق دوربین‌ های مدار بسته رو تامین میکنن.

کابل های برق: کابل برق مجموعه ‌ای از یک یا چند رساناهای الکتریکی هست که کلا به کمک یک پوشش کلی کنار هم نگهداری میشه و برای انتقال انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار میگیره.

کابل های اترنت: اترنت از فن‌آوری سنتی برای اتصال شبکه محلی (LANs)، امکان برقراری ارتباط از طریق یک پروتکل – مجموعه ‌ای از قوانین یا زبان مشترک یک شبکه ارتباطی رو فراهم میکنه.

برای مطالعه: تنظیمات مودم tp-link به چه صورت میباشد؟


بهترین کابل دوربین مداربسته

انواع کابل دوربین مدار بسته


بهترین کابل دوربین مداربسته رو باید بر اساس نگاه به مزایا و معایب آن تهیه کنین. همون طور که ملاحظه کردین، کابل ها اجزای غیر قابل جدا شدنی برای ایجاد یک بستر برای اتصال دوربین مدار بسته توی یک محیط هستن و به همه آنها نیاز هست تا بهترین خروجی رو داشته باشیم تا به طور کلی، شبکه کار عادی خودش رو انجام بده.


انتخاب بهترین کابل کواکسیال برای دوربین های آنالوگ مدار بسته تان خروجی بهتری فراهم میکنه تا تصاویر رو با کیفیت مناسب به دستگاه تبدیل کننده سیگنال آنالوگ به دیجیتال (DVR) ارسال کنین.

البته اگه سیستم دوربین مدار بسته تون تحت شبکه هست باید از کابل هایی استفاده کنید که با دوربین های آی پی تطابق کیفیت و کارایی داشته باشن. همچنین توجه داشته باشین که به جز کیفیت کابل تنظیم فاصله و بلندی آن روی خروجی کار بسیار موثره.

برای خرید مودم ADSL کلیک کنید.


استاندارد کابل کشی دوربین مدار بسته


هدف از نصب یک سیستم دوربین مدار بسته باید روی نوع کابلی که انتخاب می‌کنین و استاندارد کابل کشی، تاثیر بذاره. برای یک محیط حرفه‌ای، سیگنال ویدیویی و کیفیت بسیار مهه.

به طور مشابه، اگر میخواید یک سیستم دوربین مدار بسته رو در مجتمع آپارتمانی خودتون نصب کنین، مطمئن بشین که کابل مناسبی رو برای داشتن نتایج بهتر انتخاب و نصب میکنین.


برای سیستم ‌های مدار بسته، نوع کابل باید ۹۵ درصد مس خالص باشه. برای داشتن نتایج بهتر، کابل ‌های کواکسیال با درجه ۹۹.۹۷ % مس خالص، گزینه های مناسب تری هستن.

فراموش نکنین که حتما کابل کواکسیال با کیفیت بالا و مناسب خریداری کنین، به این خاطر که روی دریافت کیفیت نهایی کار، تاثیر بسزایی می‌ذارن. اول مشخصات هر نوع کابل رو بررسی کنین.

وقتی که متوجه نیاز خودتون به هر کدوم از این کابل ها شدین، به دنبال انتخاب بهینه تر باشین. کابل های کواکسیال ، RG59 و RG6 انتقال فیلم و تصویر بدون اعوجاج رو تضمین میکنن.


کابل دوربین مداربسته دیجیتال

سیم های  دوربین دیجیتال


اشاره شد که برای خریدن انواع کابل دوربین مدار بسته باید بدونین که بعضی از اونها برای دوربین های دیجیتالی مناسب هستن، که با دوربین های آی پی بهتر کار میکنن. اگه یک سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ یا HD – TVI داشته باشین، به RG59 برای ارسال و دریافت ویدیو از دوربین‌ های امنیتی خودتون نیاز پیدا میکنین.


اما اگه یک سیستم دوربین مدار بسته IP رو راه ‌اندازی کنین، به احتمال زیاد از کابل‌های اترنت باید استفاده ‌کنین تا هم داده‌ ها رو به دوربین‌ های امنیتی ارسال کنین و هم برق اونها رو تامین کنین. همچنین اگه امکان ارسال برق روی کابل اترنت رو نداشته باشین، به یک منبع برق V12 نیاز پیدا میکنین.


وظیفه اصلی کابل‌ های اترنت اتصال به شبکه ‌ای از اشیا هست، به خاطر همین به نام ” network cable” شناخته می‌شن. این کابل ‌ها دوربین ‌های امنیتی IP تون رو به خانه یا شبکه کاری تان متصل می‌کنن. این ارتباط از طریق شبکه فراهم می شه که شما می‌تونید به دوربین ها دسترسی داشته، اونها رو مدیریت و بررسی کنین.

بیشتربدانید: تنظیمات مودم tp-link به چه صورت میباشد؟


بهترین کابل کواکسیال برای دوربین مداربسته

بهترین سیم کواکسیال


کابل های کواکسیال برای دوربین های مداربسته ی آنالوگ بهترن. اگه یک سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ دارید، باز هم می‌تونین از کابل‌های شبکه اترنت استفاده کنین، البته اگر نیازی به متصل کردن دوربین آنالوگ یا HD – TVI به شبکه تون نداشته باشین.


همونطور که اشاره شد، کلید موفقیت کابل های کواکسیال، طراحی حفاظتی شونه. اینکه داده ها رو به سرعت ارسال می‌کنن بدون اونکه تداخل الکترومغناطیسی یا آسیب ناشی از عوامل محیطی به آن وارد بشه. عکس پایین ساختار یک کابل معمولی رو نشون میده.


بخش ‌های مختلف کابل کواکسیال


• Conductor (رسانا): فولاد با پوشش مسی، که برای انتقال سیگنال به کار میره.
• dielectric (دی‌الکتریک): عایق پلی اتیلن.
• braid: مواد فلزی که به عنوان سپر عمل می‌کنه.
• plastic jacket: از کابل محافظت می‌کنه.

پوشش فلزی (braid) از رسانای مرکزی، جلوی هر نوع دخالت خارجی محافظت میکنه. عایق دی‌الکتریک از رسانای فلزی محافظت و پایداری بیشتری رو برای کابل فراهم میکنه.

موقع نصب سیستم‌ های مدار بسته ای که از کابل کواکسیال استفاده میکنن، باید کابل ‌هایی رو انتخاب کنین که مواد رسانا تقریبا خالصی دارن (توصیه می‌شه که ۹۵ % فلزی باشه).
فاصله این کابل‌ ها به کیفیت و ضخامت اونها بستگی داره. انواع مختلفی از کابل‌ های کواکسیال وجود دارن که برای پروژه ‌های مختلف نصب دوربین‌های مداربسته طراحی شده‌ان.

پس بر اساس کارایی شون، اقدام به خریدشون کنین. انواع کابل های کواکسیال برای دوربین های مداربسته آنالوگ شامل RG59, RG6 و RG11 هستن که اندازه اونها رو تعیین میکنن.


فن‌آوری HD در مورد استفاده از سیستم‌ های امنیتی، براساس مدل های مختلف کابل مدار بسته، به بهبود خودشون ادامه میدن. برای دریافت کیفیت های 3، ۴ و ۵ مگاپیکسل و حتی ۴ K میتونید از کابل های با کیفیت کواکسیال یا اترنت استفاده کنین.


بهترین مارک کابل rg59

بهترین مارک سیم rg59


بهترین مارک کابل rg59 همیشه به معنای خریدن گرون ترین اونها نیست. بعضی اوقات یک کابل با کیفیت و مقاوم از این دسته، میتونه شما رو به نتیجه ای که قصد دارید به اون دست پیدا کنید برسونه. بهترین مارک کابل rg59 و مابقی کابل های مشابه اون کابلی هست که با تکنولوژی مورد نظر تون مطابقت داشته باشه.


به طور متوسط بعضی از این نوع کابل ها برای داشتن ویدئو های کامپوزیت، ویدئو های RGBHV و سیستم های نظارتی بهترین به حساب میان. در حالی که خیلی های دیگه از اونها، برای سیستم هایی که نیاز به یک کابل جداگانه برای برق کشی نیست و میشه ازشون همزمان برای تامین برق هم استفاده کرد، استفاده میشن.

بعضی از این کابل ها با کاربرد دوگانه برای خیلی از سیستم های نظارتی خانگی و اداری یا استفاده در شرکت ها و سازمان های بزرگ عالی هستن، چون هزینه ها رو کاهش میدهن. پس، علاوه بر توجه به مارک یا نوع برند باید کارایی مدل کابل rg59 کواکسیال رو هم مد نظر داشته باشین.


سوالات متداول


چند تا کابل برای سیستم های دوربین مدار بسته وجود داره؟
اصولا کابل های اصلی سیستم های دوربین مدار بسته به دو نوع کواکسیال و اترنت تقسیم بندی می‌شن که برای راه اندازی یک شبکه عادی با کمک این دوربین ها به یکی از این دو تا کابل براساس تکنولوژی آنالوگ یا دیجیتال، نیاز دارین.


بالاترین متراژ مربوط به انواع کابل دوربین مدار بسته چیه؟


این میزان به 213 متر یا 700 فوت به کمک کابل کواکسیال محدود می شه مگر اینکه از یک تقویت کننده ویدئو استفاده کنین. البته می‌تونید به واسطه کابل RG59 تا فاصله 1000 متر رو پشتیبانی کنین.


بهترین کابل برای دوربین مدار بسته کدام هست؟
مدل RG6


انواع کابل دوربین مدار بسته مشابه هم دیگه هستن؟


خیر اونها از نظر تکنولوژی ساخت و کاربرد، با هم متفاوت هستن.


خلاصه مقاله


سیستم دوربین مدار بسته، مجموعه‌ای از لوازم الکترونیکی هست که قابلیت ضبط تصویر رو در خودش جای داده و امکان ارتقا امنیت یک محیط کاری، خانگی یا محوطه باز رو فراهم میکنه.

انواع کابل دوربین مدار بسته اجزای مختلف یک سیستم نظارت ویدئویی معمول (دوربین ها و غیره) رو به هم وصل میکنن. کابل کواکسیال، کابل اترنت، کابل زوج به هم تابیده، کابل Video Power، کابل برق و غیره این کابل ها رو تشکیل میدن.

برگشت به بالا