انواع مودم ها از نظر نوع اتصال | همه چیز درباره اتصال به مودم

آشنایی با انواع مودم از نظر نوع اتصال و کاربرد آن ها

در دنیای پیشرفته امروز همه ی ما باید اطلاعات جامع و کاملی را در مورد موضوعات مختلف بدانیم حال آنکه اینترنت و انواع مودم ها از نظر نوع اتصال به آن یکی از مهم ترین و اصلی ترین نیاز های عصر امروز تلقی میشود اکنون کنار هم هستیم که با روش های مختلف اتصال به اینترنت از طریق شبکستان آشنا شویم.

انواع مودم ها از نظر نوع اتصال را بیشتر بشناسید

 انواع مودم ها از نظر نوع اتصال را بیشتر بشناسید

آیا میدانید انواع مودم ها از نظر نوع اتصال با توجه به پیشرفت فناوری ارتباطات و انجام تمامی کار ها به وسیله ی اینترنت، خرید یک مودم به عنوان یکی از نیاز های مهم افراد تبدیل شده. اگر شما هم قصد خرید مودم را دارید، یا می خواهید انواع مودم هارا بیشتر بشناسید، تا پایان این مقاله را دنبال نمایید. در یک دسته بندی کلی مودم ها شامل با سیم، بی سیم، سیم کارت خور، مودم پاوربانک و LTE طبقه بندی میشوند.

در ادامه به بیان کاربرد هر کدام و اینکه چه تفاوتی با یکدیگر دارند، خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که این تفاوت بر اساس نوع اتصالی که مودم ایجاد می کند، در نظر گرفته شده.

مودم وایرلس چیست؟

مودم وایرلس چیست؟

یکی از انواع مودم ها، نوع وایرلس است. این مودم اسم دیگر بی سیمه که در قسمت قبل آن را نام بردیم. باید بدانید که اتحادیه ی وای فای نام محصولاتی را که برای اتصال به شبکه از سیم استفاده نمی کنند را WiFi گذاشته است. همانطور که از نام آن پیداست، این دستگاه بدون هیچ گونه سیم و کابلی عمل میکند.

به عبارت دیگر این مودم یکی از مودم ها از نظر نوع اتصال است که اتصال آن بدون قرار دادن سیم و با استفاده از شبکه ی وای فای میباشد. این دستگاه برای اتصال چند کاربر و چند دستگاه دیگر مانند رایانه به طور همزمان، طراحی شده.

شایان ذکر است که این مودم برای اتصال از خط تلفن ثابت نیز پشتیبانی کرده و اینترنت پر سرعت برای کاربران به همراه خواهد آورد. در نهایت باید بگوییم که قیمت این مودم ها گران تر از انواع دیگره و امروزه بیشتر مودم های adsl موجود در بازار، از نوع بی سیمه.

آیا مودم بی سیم همان مودم وایرلس است؟

آیا مودم بی سیم همان مودم وایرلس است؟

همانطور که گفتیم، یکی از نوع های مودم ها از نظر نوع اتصال وایرلسه. این عبارت از کلمه ی انگلیسی Wireless گرفته شده که در توضیح این عبارت باید گفت؛ Wire در زبان انگلیسی به معنای “سیم” و less به معنای “بدون” و “فاقد” است. بنابراین ترکیب این عبارت یعنی همان بدون سیم. بنابراین می توان گفت نام دیگر مودم های وایرلس همان بی سیمه.

لازم به ذکره که مودم های وایرلس یا بی سیم، برای اتصال به شبکه از هیچ گونه سیم و کابلی استفاده نمیکنند و تنها از طریق وای فای به دستگاه متصل میگردند. اگر در بازار نام وایرلس را به عنوان یکی از انواع مودم شنیدید، بدانید که منظور همان مودم های بی سیمه. اگر به دنبال پر فروش ترین مودم های ADSL و VDSL و LTE هستید میتوانید به این مقاله مراجعه کنید.

3 تفاوت مودم جیبی با اینترنت گوشی

یکی از نوع های مودم ها از نظر نوع اتصال که در حال حاضر استفاده ی زیادی قرار میگیرد، مودم جیبیه. این مودم در واقع به دلیل سبکی و قابل حمل بودن و کوچکی آن طرفداران خاصی پیدا کرده. اما تفاوت این مودم ها با اینترنت گوشی در چیست؟ برای پاسخ گویی به این سوال باید گفت تلفن همراه و مودم جیبی، هر دو به عنوان دستگاهی برای اتصال به اینترنت شناخته شده اند.

هر نوع هستند که با استفاده از سیم کارت کار میکنند. اما تلفن همراه در واقع یکی از دستگاه هاییه که اینترنت پر سرعت تلفن همراه را مصرف میکند.اما مودم جیبی، به عنوان یکی از انواع مودم، دستگاهی برای وصل شدن به سیم کارت داخل دستگاه و اشتراک گذاشتن اینترنت برای سایر دستگاه ها مانند تلفن های همراهه.

علاوه بر آن مودم های جیبی به صورت غیر مستقیم اینترنت را برای انواع گوشی فراهم میکنند اما تلفن های همراه به طور مستقیم به شبکه به کمک تجهیزات شبکه وصل میشوند و دیگر نیازی به استفاده از وای فای وجود ندارد. یکی دیگر از تفاوت های مودم جیبی و تلفن همراه اینه که استفاده از اینترنت تلفن همراه باعث تمام شدن سریع شارژ تلفن میشود اما مودم های جیبی ساعت ها شارژ دارند.

انواع مودم ها از نظر نوع اتصال

انواع مودم ها از نظر نوع اتصال

همانطور که گفتیم، یکی از انواع مودم ها از نظر نوع اتصال مودم بی سیمه. یکی دیگر از انواع آن، مودم با سیمه. در بازار خرید مودم های بی سیم طرفداران بیشتری دارد. اما باید گفت که مودم های با سیم با اتصال کابل و یا سیم کار میکند و دیگر با استفاده از وای فای به شبکه متصل نمیشود.

علاوه بر موارد گفته شد، از دیگر از نوع های مودم ها از نظر نوع اتصال میتوان به مودم های سیم کارت خور، مودم پاوربانک و LTE نام برد که هر کدام اتصال مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال مودم های جیبی که از آن صحبت کردیم، با استفاده از سیم کارت و بدون اتصال سیم به تلفن های همراه متصل میشوند.

مودم بی سیم چیست؟

یکی از انواع مودم ها از نظر نوع اتصال که کاربرد زیادی هم دارد، مودم بی سیم یا وایرلس است. لازم به ذکر است که قیمت این مودم ها بیشتر از مودم های دیگره و با استفاده از وای فای، دستگاه را به اینترنت متصل میکند. اگر شما این نوع از مودم را تهیه کنید، دیگر با استفاده از سیم و یا کابل به شبکه وصل نخواهید شد و تنها راه اتصال از طریق وای فای خواهد بود.

شایان ذکر است که مودم بی سیم به عنوان یکی از انواع مودم ها از نظر نوع اتصال در بازار به فروش میرود و با استفاده از آن شما قادر خواهید بود چند دستگاه مانند لب تاپ، گوشی های تلفن همراه و رایانه را به طور همزمان به اینترنت متصل نمایید. این مودم از اینترنت پر سرعت پشتیبانی کرده و پس از تهیه ی آن شما می توانید از سرعت بالای اینترنت لذت ببرید.

بیشتربخوانید: تنظیمات وای فای روی مودم LTE جیبی TP-Link به چه صورت است؟

انواع مودم ها از نظر نوع اتصال وای فای و بی سیم

 انواع مودم ها از نظر نوع اتصال وای فای و بی سیم

همانطور که گفتیم یکی از انواع مودم ها از نظر نوع اتصال مودم بی سیم یا وایرلس میباشد. لازم به ذکره که خود این مودم های وای فای یا بی سیم به سه دسته تقسیم میشوند. اولین سری آن ها بع نام A و Bاست که در گذشته مورد استفاده قرار میگرفت و تا مسافت 15.5 تا 22.8 متر را تحت پوشش قرار میداد. یکی دیگر از انواع مودم های بی سیم، مودم سری G است که به معنای Good.

این مودم ها دو برابر انواع قبلی پوشش دهی دارند؛ یعنی تا مسافت 45.7 و 91.5 متر به دستگاه ها متصل میشوند. توجه داشته باشید که سرعت این مودم ها تا 128 مگ بر ثانیه میرسد و یکی از بهترین مودم های خانگی به شمار میا یند. یکی دیگر از انواع مودم از نظر نوع اتصال، سری N است که به معنای Newest generation بوده و تا مسافت 76.2 و 182.8 متر را تحت پوشش خود قرار میدهد.

این مودم های بی سیم از سال 2010 وارد بازار شده است و برای شرکت های بزرگ و سازمان ها مناسبه.

انواع مودم ها از نظر نوع اتصال با سیم بهتر است یا مودم بی سیم؟

همانطور که گفته شد یکی انواع مودم از نظر نوع اتصال، مودم بی سیم و باسیمه. به طور کلی استفاده از هر یک از این دو مودم به نیاز افراد بستگی دارد؛ مثلا بعضی از ادارات و شرکت های حیاتی و امنیتی اجازه ی استفاده از فناوری های با سیم را ندارند و برای تامین اینترنت سازمان همواره از اتصال کابلی استفاده میکنند.

اما به طور معمول افراد به دنبال فناوری های بی سیم و یا وایرلس هستند؛ زیرا ظاهر، فناوری، کارایی این مودم ها بهتر است و استفاده از آن ساده تره. از آن گذشته سختی های سیم های دست و پا گیر را ندارد. اکنون که میدانید مودم باسیم چیست و چه کارایی دارد، و تفاوت آن با مودم بی سیم چیست، می توانید بهتر تصمیمی گیری کنید.

مودم بدون خط تلفن چگونه کار میکند؟

تا این قسمت با انواع مودم آشنا شدیم. حال میخواهیم بدانیم که مودم ها چگونه بدون نیاز به خط تلفن کار میکنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مودم هایی در بازار وجود دارند که برای اتصال به خطوط تلفن ثابت و یا همراه احتیاج ندارند؛ در واقع سیم کارت این مودم ها مخصوص بوده و در هنگام خرید به شما ارائه میشود.

به عبارت دیگر یکی از انواع مودم های خانگی مودم هایی است که با سیم کارت مخصوص به خود عمل کرده و شما دیگر نمیتوانید با استفاده از این سیم کارت تماس بگیرید. شایان ذکر است که شرکت های بسیاری این دسته از مودم ها را ارائه میدهند.

انواع وای فای و بررسی آن ها از نظر کیفیت اتصال

 انواع وای فای و بررسی آن ها از نظر کیفیت اتصال

تا این قسمت با انواع مودم از نظر نوع اتصال آشنا شدیم؛ در این قسمت به بیان انواع آنتن وای فای میپردازیم. به طور کلی تمامی وای فای ها دارای دو نوع آنتن هستند. نوع اول که به آن همه جانبه میگویند، به گونه ای ساخته شده است که تمامی سیگنال ها را دریافت و ارسال میکند. از کارایی این آنتن ها در موبایل و مودم و روتره.

از نظر کیفیت اتصال، توان این آنتن از 2 تا 9 دسی بله. نوع دیگری از آنتن وای فای وجود دارد که به آن directional گفته میشود. این آنتن بسیار با صرفه تر از نوع قبلی بوده و سرعت اینترنت در آن بیشتر است. این آنتن برخلاف مدل همه جانبه سرعت اینترنت را تقسیم نمیکند.

انواع مودم ها از نظر نوع اتصال در کل چند دسته هستند؟

در حالت کلی انواع مودم به دو دسته تقسیم بندی میشوند. مودم های با سیم و بی سیم؛ برای اینکه فرق مودم بی سیم و با سیم را بدانید، لازم است نوع اتصال هر یک را تفکیک کنید. مودم با سیم با اتصال کابل به دستگاه وصل میشود اما مودم بی سیم با استفاده از فناوری وای فای به دستگاه های مختلف وصل میشود.

در واقع تفاوت اصلی این مودم ها در نوع اتصال آن هاست و میتوان آن ها را دو دسته ی اساسی از مودم ها نام برد. اما در بازار مودم های بی سیم طرفداران بیشتری دارد؛ زیرا با استفاده از آن چند دستگاه به مودم متصل میشوند.

انواع مودم های adsl به همراه توضیح

انواع مودم adsl در بازار به صورت بی سیم و با سیم ارائه میشود. تفاوت این دو نوع در نوع اتصالی است که به دستگاه های مختلفی مانند گوشی، لپ تاپ، رایانه و غیره ایجاد میکند. باید بدانید که مودم های بی سیم با فناوری جدید وای فای عمل می کنند و دیگر از اتصال سیم و کابل بهره نمی گیرند.

علاوه بر آن مودم های بی سیم این قابلیت را برای افراد فراهم میکنند که با استفاده از آن بتوانند چندین دستگاه را به طور همزمان به اینترنت متصل کنند. در مودم های بی سیم تنها با کابل به مودم متصل میشود و بیشتر برای مکان هایی که می خواهند امنیت و ایمنی بیشتری برای اتصال استفاده کنند، مناسبه.برای دیدن ارزان ترین مودم های adsl به این مقاله مراجعه کنید

انوع مودم ها از نظر نوع اتصال واز نظر کیفیت اتصال به اینترنت

 انوع مودم ها از نظر نوع اتصال واز نظر کیفیت اتصال به اینترنت

به طور کلی انواع مودم از نظر نوع اتصال به دو نوع بی سیم و با سیم تقسیم بندی میشود. برای تعیین اینکه کیفیت کدام یک بیشتره، باید گفت هر چند به نظر میرسد کیفیت مودم های بی سیم بیشتر باشد اما همیشه اینطور نیست و برای تعیین کیفیت باید گفت بستگی به نوع مودم و دستگاه دارد.

هر چه سرعت اتصال به شبکه در مودم بیشتر باشد، کیفیت اتصال به اینترنت نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی مودم هایی که از شبکه ی 4Gو4.5Gپشتیبانی میکنند و سرعت بالاتری دارند، کیفیت اتصال آن ها بیشتره.

مودم adsl سیم کارت خور برای بیرون از منزل مناسب است؟

مودم adsl سیم کارت خور برای بیرون از منزل مناسب است؟

یکی از انواع مودم، مودم های جیبی یا سیم کارت خور هستند. این مودم ها بسیار کوچک و قابل حمل هستند و اینترنت را به دستگاه هایی مانند گوشی، دوربین و لب تاب وصل میکنند. این مودم به وسیله ی یک سیم کارت مخصوص کار میکند و برای افرادی که میخواهند در خارج از منزل از اینترنت پرسرعت بهره مند شوند، گزینه ی مناسبی ست.

خوبی این مودم ها اینه که در خارج از شهر مانند جاده ها که اینترنت گوشی هم کار نمیکند، عمل می کند و سرعت نسبتا بالایی دارد. علاوه بر آن شارژ آن به زودی تمام نمیشود و به راحتی در کف دست و در جیب جای میگیرد.

فرق مودم با وای فای چیست؟

تا این قسمت با انواع مودم ها آشنا شدید. در این قسمت می خواهیم فرق مودم و وای فای را بیان کنیم. مودم در واقع یک دستگاه است که با استفاده از آن می توان به شبکه متصل شد. اما وای فای یک راه ارتباطی بین دیوایس یا دستگاه های داخلی شبکه است.

به عبارت دیگر شما با استفاده از وای فای می توانید دستگاه های مختلفی مانند لب تاب، تلفن همراه و رایانه را به مودم متصل کنید و یا این دستگاه ها را به یکدیگر وصل کنید. اما مودم دستگاهی راه ارتباطی بین دستگاه ها با اینترنت است و دستگاه های مختلف را به اینترنت وصل میکند.

برای خرید با تخفیف : انواع مودم ، کارت شبکه و سوئیچ شبکه در شبکستان

آیا مودم بدون وای فای نیز وجود دارد؟

آیا مودم بدون وای فای نیز وجود دارد؟

همانطور که گفتیم یکی از انواع مودم، مودم های با سیم هستند. در واقع تمامی مودم ها به وسیله ی وای فای به دستگاه های مختلفی مانند تلفن همراه متصل نمیشوند.

نوع دیگری از مودم ها وجود دارند که با استفاده از سیم یا کابل به دستگاه متصل شده و اینترنت را برای آن دستگاه فراهم میکند. دقت داشته باشید که مودم هایی که با وای فای کار میکنند، قادر هستند به طور هم زمان چندین دستگاه را به یکدیگر وصل کنند.

به بیان دیگر مودم بدون وای فای همان مودم با سیمه که از طریق کابل مخصوص به دستگاه وصل میشود و دیگر قابلیت اتصال با استفاده از وای فای را ندارد.

مودم بی سیم چیست و چطور کار می کند؟

یکی از انواع مودم از نظر نوع اتصال، مودم بی سیم یا وایرلسه. این مودم به جای اینکه برای اتصال بین دستگاه با خود از سیم استفاده کند، از فناوری جدیدی به نام وای فای استفاده میکند. در واقع در ساخت چنین مودم هایی هیچ گونه کابلی برای اتصال طراحی نشده. یکی از مهم ترین و اساسی ترین قابلیت های این مودم ها این است که چندین دستگاه را به طور همزمان به اینترنت متصل میکنند.

علاوه بر آن این مودم برای اتصال از خط تلفن ثابت نیز پشتیبانی کرده و اینترنت پر سرعت برای کاربران به همراه خواهد آورد. قیمت این مودم ها بیشتر از مودم های کابلی یا با سیمه.

تفاوت مودم ها در چه چیزی می باشد؟

همانطور که گفتیم، انواع مودم از نظر نوع اتصال متفاوته و شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین تفاوت مودم ها در این قضیه ست. به عبارت دیگر برخی از مودم ها برای اتصال با سیم کار میکنند و برخی با وای فای اتصال ایجاد میکنند. علاوه بر آن برخی از مودم ها از سیم کارت استفاده میکنند و برخی بدون سیم کارت کار میکنند.

همچنین یکی دیگر از تفاوت های انواع مودم، در سرعت، میزان آنتن دهی و چگونگی اتصال به شبکه است. برخی از مودم ها از فناوری 4G پشتیبانی می کنند و برخی از فناوری 5G را به کار میگیرند.

باید بدانیم: انواع روش های اتصال به اینترنت کدام است؟

مناسب ترین مودم کامپیوتر خانگی

مناسب ترین مودم کامپیوتر خانگی

یکی از انواع مودم از نظر نوع اتصال، مودم های بی سیمه. برای افرادی که در منزل قرار دارند و می خواهند به اینترنت وصل شوند، گزینه ی مناسبی است. مودم های adsl بی سیم به دلیل اینکه با وای فای به دستگاه های مختلف وصل میشوند، سختی های اتصال سیمی را ندارند. و گذشته از آن تمام اعضای خانواده قادر هستند به طور همزمان به اینترنت وصل شوند.

علاوه بر آن از سرعت و کیفیت مناسبی برخوردارند بنابراین اگر به فکر خرید یک مودم خانگی هستید، مودم های adsl بدون سیم برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

تفاوت مودم بی سیم و با سیم در چه چیزهایی می باشد؟

در این مقاله به بیان انواع مودم پرداختیم و آن ها را مورد بررسی قرار دادیم. تفاوت اصلی مودم های بی سیم و با سیم در نوع اتصال آن ها است. که مودم های بی سیم یا وایرلس از فناوری وای فای به منظور اتصال بهره میگیرند ولی مودم های با سیم به منظور اتصال به شبکه از کابل و سیم مخصوص به خود بهره میگیرد.

یکی دیگر از تفاوت های آن ها این است که مودم های بی سیم قابلیت اتصال دستگاه های زیادی به طور همزمان را دارند ولی مودم های با سیم در این زمینه محدودیت دارند.

انواع مودم خانگی و توضیحات آن ها

انواع مودم خانگی و توضیحات آن ها

همانطور که گفتیم انواع مودم از نظر نوع اتصال به دو دسته ی بی سیم و با سیم تقسیم بندی می شوند. اگر به دنبال خرید مودم های خانگی هستید، می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

اما با توجه به اینکه در منزل تمام اعضای خانواده میخواهند از این دستگاه استفاده کنند و به طور همزمان به شبکه وصل شوند، پیشنهاد ما به شما انتخاب مودم های بی سیم است که با استفاده از وای فای به دستگاه های مختلف وصل می شود و مشکلاتی که کابل ها و سیم ها ایجاد می کنند را ندارد.

خلاصه مقاله

در این مقاله به بیان انواع مودم از نظر نوع اتصال پرداختیم. در یک دسته بندی کلی شامل با سیم، بی سیم، سیم کارت خور، مودم پاوربانک و LTE طبقه بندی میشوند. یکی از مودم هایی که در حال حاضر استفاده ی زیادی قرار میگیرد، مودم جیبی است. این مودم در واقع به دلیل سبکی و قابل حمل بودن و کوچکی آن طرفداران خاصی پیدا کرده.

اما تفاوت این مودم ها با اینترنت گوشی در چیست؟ برای پاسخ گویی به این سوال باید گفت تلفن همراه و مودم جیبی، هر دو به عنوان دستگاهی برای اتصال به اینترنت شناخته شده اند و هر دو یکی از انواع مودم هستند که با استفاده از سیم کارت کار می کنند. اما تلفن همراه در واقع یکی از دستگاه هایی است که اینترنت پر سرعت تلفن همراه را مصرف می کند.

کلام آخر

انواع مودم از نظر نوع اتصال در بازار به صورت بی سیم و با سیم ارائه میشود. تفاوت این دو نوع در نوع اتصالی است که به دستگاه های مختلفی مانند گوشی، لپ تاپ، رایانه و غیره ایجاد میکند. باید بدانید که مودم های بی سیم با فناوری جدید وای فای عمل می کنند و دیگر از اتصال سیم و کابل بهره نمیگیرند.

علاوه بر آن مودم های بی سیم این قابلیت را برای افراد فراهم میکنند که با استفاده از آن بتوانند چندین دستگاه را به طور همزمان به اینترنت متصل کنند.

در مودم های بی سیم تنها با کابل به مودم متصل میشود و بیشتر برای مکان هایی که میخواهند امنیت و ایمنی بیشتری برای اتصال استفاده کنند، مناسب است. اگر به دنبال خرید مودم های خانگی هستید، پیشنهاد ما به شما انتخاب مودم های بی سیم است که با استفاده از وای فای به دستگاه های مختلف وصل می شود و مشکلاتی که کابل ها و سیم ها ایجاد می کنند را ندارد.

برگشت به بالا