انواع پورت در سوئیچ های شبکه

انواع پورت در سوئیچ های شبکه

آشنایی با انواع پورت در سوئیچ ‌های شبکه، به شما برای پیدا کردن ِراه‌حل مناسب برای پایدار نگه داشتن شرایط شبکه و کار با آن کمک خواهد کرد. پس از آشنایی با انواع پورت در سوئیچ های شبکه، می‌توانید در مورد طبقه بندی سوییچ‌ ها و مزایای خاص آنها، فکر و تصمیم گیری کنید؛ که کارتان را برای شروع کار با شبکه آسان تر خواهد کرد.


انواع پورت در سوئیچ های شبکه

انواع پورت در سوئیچ های شبکه


پورت های شبکه بر اساس کارایی و عملکردی که داره به طور جداگانه دسته بندی میشه. بیایید نگاهی دقیق و عمیق به این دسته بندی ها داشته باشیم:


سوئیچ های مدولار در مقابل سوئیچ‌ها با پیکربندی ثابت: دو گروه اصلی از سوییچ ‌ها وجود داره: دارای پیکربندی مدولار و دارای پیکربندی ثابت؛ تفاوت‌ هایی در این دسته از سوییچ‌ های شبکه وجود داره، اما تعریف اصلی هر یک از آن‌ها یک‌سان و مشابه یکدیگره. حال هریک از این نوع سوئیچ ها، دارای پورت های مختلفی میباشه.

خرید تجهیزات شبکه


در عین حال، یک پورت در یک سوئیچ میتونه به یکی از دو حالت زیر باشه: access وtrunk. دو راه وجود داره که یک پورت در یک سوئیچ در یکی از این دو حالت ساکن شود: استاتیک و پویا. شما میتونید به طور دستی یک پورت سوئیچ را طوری پیکربندی کنید تا در حالت access یا trunk در حالت استاتیک (یا ثابت) باشه.


همچنین میتونید اجازه بدید پروتکل Dynamic Trunking Protocol (DTP)بر روی یک رابط برای تبادل اطلاعات trunking در روش پویا (دینامیک) اجرا بشه.

به عنوان مثال سوئیچ های سیسکو (یک برند)، پیام‌ ها را به صورت پویا مبادله میکنه، تا به صورت دینامیک یاد بگیره که آیا سوئیچ ِ دیگر ِموجود در انتهای مسیر، قصد داره ترانکینگ را انجام بده و اگر چنینه، از کدام پروتکل ترانکینگ (ISL یا 802.1Q) استفاده کنه.


انواع پورت سوئیچ های سیسکو


همانطور که توضیح داده شد، سوییچ شبکه یک دهانه فیزیکیه که یک کابل برای انتقال داده ها میتونه به آن متصل بشه. اما به نظرتان روی هر سوئیچ چند عدد پورت میتونه وجود داشته باشه؟ تعداد درگاه‌ های روی سوئیچ سیسکو بسته به عملکرد دستگاه تغییر میکنه.


یک سوئیچ خانگی سیسکو معمولی میتونه ۵ پورت داشته باشد در حالی که یک سوییچ برای یک شبکه بزرگ، می‌تواند حاوی 52 پورت مجزا باشد تا تعداد دستگاه های بیشتری را ساپورت نماید.

تعداد وسایلی که میتونه به یک سوئیچ در شبکه متصل بشه، اصولا کم‌تر از تعداد پورت های فیزیکی آنه، زیرا همیشه یک پورت از آن، برای کابلی که سوییچ را به روتر متصل میکنه، از قبل رزرو شده. اما انواع پورت در سوئیچ های شبکه، و بهترین سوئیچ شبکه کدامند؟

پورت های اکسس

انواع پورت در سوئیچ های شبکه پورت های اکسس


پورت سوییچ اکسس یا دسترسی به یک VLAN خاص متعلق است و فریم های اترنت معمولی را به شکل untagged ارسال و دریافت میکنه. به واسطه این سوئیچ ترافیک داده روی شبکه مدیریت میشه.

واسط ‌های سوئیچ به دستگاه‌ هایی مانند کامپیوتر های رومیزی، لپ‌تاپ ‌ها، چاپگر ها و غیره متصل هستند که معمولا به عنوان درگاه‌ های اکسس شناخته میشه

خرید سوئیچ شبکه

.
به طور پیش‌فرض، پورت سوئیچ به یک VLAN در حالت اکسس، تخصیص داده میشه. شما میتونید به طور دلخواه، پورت سوئیچ را روی حالت اکسس، با کمک دستور switchport mode access با استفاده از پیکربندی رابط سوئیچ سیسکو، تنظیم کنید.

در نتیجه، VLAN که یک پورت سوییچ خاص به آن اختصاص داده میشه را میتونه با استفاده از فرمان switchport access vlan – ID در حالت پیکربندی واسط تغییر داد.

پورت های Trunk (Trunk Ports)


ویژگی متمایز پورت های Trunk این است که آن‌ها ترافیک شبکه را از VLAN های متعدد در یک لحظه و زمان، جابجا می‌کنند. این پورت ها معمولا بین دو سوییچ پیکربندی میشوند، اما میتونند بین یک سوییچ و یک روتر، و حتی بین یک سرور و یک سوییچ هم پیکربندی شوند.

محدوده‌ی شناسه‌ی وی لن یا ID VLAN که می‌تواند در یک سوئیچ سیسکو پیکربندی شود، بین ۱ تا ۴۰۹۴ است؛ که ID های VLAN های ATM ۱ تا ۱۰۰۵ و ID های VLAN های توسعه یافته‌ از ۱۰۰۶ تا ۴۰۹۴ میباشند.


ترانکینگ یک ویژگی عالی برای این پورت به حساب میاد؛ زیرا یک اتصال فیزیکی واحد بین چندین VLAN به اشتراک گذاشته میشه؛ در اصل با کمک این ویژگی امکان جدا شدن ترافیک شبکه بین VLAN های مختلف وجود داره.

اگر این ویژگی برای این پورت سوئیچ شبکه وجود نداشت، ما به یک اتصال یا لینک دیگر بین سوئیچ در هر VLAN نیاز داشتیم. به طور پیش فرض دامنه کامل شناسه های VLAN در این پورت از 1 تا 4094 را شامل میشه، و به این معنیه که ترافیک متعلق به همه VLAN ها در شبکه، میتونه از طریق پورت Trunk جابه جا بشه.

برای مطالعه: آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو


همچنین در صورت مسدود کردن سایر موارد، میتونه فقط به زیر مجموعه ای از طیف وسیعی از شناسه های VLAN روی پورت های Trunk اجازه تبادل اطلاعات روی شبکه را داد.

مزیت بعدی اینه که ترانکینگ به VLAN اجازه میده تا سوئیچ های متعدد به واسطه ی پورت های اکسس (مورد قبلی) متعلق به VLAN های مختلف، بین هم تبادل اطلاعات داشته باشند.

این کار باعث ایجاد انعطاف پذیری بسیار بالایی در هنگام ایجاد VLAN در شبکه میشه و میتونه یک میزبان را به VLAN بدون در نظر گرفتن مکان فیزیکی آن در شبکه، اختصاص بده.

پورت های Voice Access (Voice Access Ports)

پورت های Voice Access (Voice Access Ports)


پورت های Voice Access از بین انواع پورت در سوئیچ های شبکه، یک مورد خاص از پورت های دسترسی یا اکسس با تغییرات خاص برای اتصال IP تلفن ها هستند. به آنها پورت های hybrid هم گفته میشه.


اکثر کاربران شرکت‌ها این روزها فقط از دو دستگاه استفاده میکنه: یک کامپیوتر رومیزی یا لپ‌تاپ و یک گوشی موبایل. معمولا فقط یک کابل LAN از آنها به سمت سوییچ کشیده میشه که ترافیک داده را از کامپیوتر به سوئیچ ها منتقل کرده و همچنین مکالمات صوتی را بین تلفن ها جا به جا میکنه.

پورت های Voice Access به شما امکان میده یک VLAN ثانویه را به یک پورت اکسس روی سوئیچ برای ترافیک صوتی خود اضافه کنید. نام دیگر آنها VLAN صوتیه.

خرید مودم ADSL


در حقیقت یک پورت Voice Access شبیه به یک پورت اکسس و یک پورت Trunk است که ویژگی‌ های هر دوی این نوع پورت ها را در خود جای داده، و میتونه هم برای انتقال داده و هم برای VLAN های صوتی پیکربندی بشه.

بنابراین چیزی که ما از کارایی این نوع پورت ها دریافت میکنیم، توانایی استفاده از همان رابط فیزیکی مشابه برای داده های مختلفه.


بنابراین در صورتی که یک کاربر ساده باشید که چندان شبکه ای هم در اختیار نداره میتونید از این پورت استفاده کنید یا اینکه در صورتی که یک شبکه بزرگ یا متوسط دارید، این پورت به شما کمک میکنه تا بازدهی و کارایی شبکه را ارتقا بدید.

جالبه بدانید که همانطور که گفته شد کلیه ابزار ها و اجزای شبکه به واسطه این پورت، میتونند به اجزا و ابزار های یک کاربر عادی متصل بشن؛ مانند همان کامپیوتر یا لپ تاپ یا موبایل و غیره.

پورت کنسول (console port)

پورت کنسول (console port)


نکته: حال که با انواع پورت در سوئیچ های شبکه آشنا شدید ذکر یک نکته ضروریه. اغلب سوییچ ‌ها یک پورت کنسول هم دارند که عملیات خود سوییچ به واسطه ی آن کنترل میشه (البته برخی سوئیچ های سیسکو ممکنه این پورت را نداشته باشند).

یک کاربر ممکنه کامپیوتر خود را به پورت کنسول سوییچ متصل کنه و سپس با استفاده از رابط کاربر- پسند پیکربندی سوییچ را مدیریت نماید( به عنوان مثال: در ابتدایی ترین مرحله راه اندازی سوئیچ در شبکه).


چگونه می توان یک پورت را روی یک سوئیچ مدیریت و پیکربندی کرد؟


بسیاری از سوئیچ ‌های قابل مدیریت و سوئیچ‌ های هوشمند قابل پیکربندی هستند. بسته به سوئیچ شبکه تان، شما قادر به فعال کردن یا از کار انداختن درگاه‌ها به طور خاص، تنظیم کردن پورت ها، کنترل پهنای باند، تعیین دسترسی به آنها و یا ایجاد VLAN میباشه.
چندین روش برای پیکربندی سوییچ ‌ها و درگاه‌های آنها وجود داره، از جمله استفاده از واسط خط فرمان (command-line) و پروتکل مدیریت شبکه. همچنین شما میتونید پورت های سوئیچ شبکه خود را از طریق یک رابطه مبتنی بر وب نیز پیکربندی کنید.

اصولا تولید کننده ها در این زمینه، دستورالعمل های لازم را ارائه میکنند که شما میتونید با عمل کردن طبق آنها، روند پیکربندی پورت های سوئیچ خود را به سادگی انجام بدید.


خلاصه مقاله


روی هر سوئیچ چندین پورت مختلف وجود داره. در حقیقت با عدم وجود پورت، سوئیچ ها غیر قابل استفاده خواهند بود! سوئیچ ها به تنهایی و جدا از سایر اجزای شبکه انواع مختلفی دارند و پورت های قرار گرفته بر روی هرکدام از آنها، (فارغ از نوع برند) کاربرد و جایگاه مخصوص به خود را داره.

انواع پورت ها شامل Access Port یا پورت های دسترسی یا اکسس، پورت های Trunk، پورت های Voice Access و پورت کنسول میباشه.


پورت سوییچ اکسس یا دسترسی به یک VLAN خاص متعلقه و فریم های اترنت معمولی را به شکل untagged ارسال و دریافت میکنه. در حالی که پورت های Trunk ترافیک شبکه را از VLAN های متعدد در یک لحظه و زمان، جابجا میکنند.

پورت های Voice Access یا hybrid ، از بین انواع پورت در سوئیچ های شبکه، یک مورد خاص از پورت های دسترسی یا اکسس با تغییرات خاص برای اتصال IP تلفن ها هستند.

همچنین اغلب سوییچ ‌ها یک پورت کنسول هم دارند که عملیات خود سوییچ به واسطه‌ی آن کنترل میشه. آشنایی با این پورت ها برای افزایش بهینگی استفاده از شبکه، لازم و ضروریه.

برگشت به بالا