اسپلیتر فیبر نوری چیست ؟

اسپلیتر فیبر نوری چیست ؟

اسپلیتر فیبر نوری چیست؟ چه کارایی داره؟ در توپولوژی ‌های شبکه‌ی نوری امروزی، ظهور اسپلیتر فیبر نوری، به کاربران برای به حداکثر رساندن کارایی مدار های شبکه‌ی فیبر نوری بسیار کمک شایان کرده. در ادامه این مطلب، مفصل تر به نقش این ابزار مهم در شبکه میپردازیم.


اسپلیتر فیبر نوری چیست؟

اسپلیتر فیبر نوری چیست؟


اسپلیتر فیبر نوری یک وسیله نوری غیرفعال به حساب میاد که بستر لازم را برای سیگنال یا پرتو نوری، جهت توزیع بین دو یا چند فیبر نوری دیگر فراهم میکنه.

یا اینکه می‌توانیم بگوییم این وسیله یک یک وسیله مربوط به فیبر نوری به صورت غیرفعال هست که می‌تواند یک پرتو نور تصادفی را به دو یا چند پرتو نور دیگر تقسیم کند (یا) دو یا چند پرتو نور را در یک پرتو نور واحد ترکیب کنه.

در نظر گرفتن هر سه این حالات برای درک و رسیدن به پاسخ اسپلیتر فیبر نوری چیست، شما را بهتر راهنمایی می‌کنه.

اما این وسیله یا ابزار مهم به چه صورت کار می‌کند یا کارایی اسپلیتر فیبر نوری چیست؟ اگر آشنایی تخصصی در حوزه شبکه و فیبر نوری ندارید، می توانید با کسب اطلاعات ابتدایی و ساده در مورد کارایی و قابلیت فیبر نوری در مورد کاربرد اسپلیتر فیبر نوری نیز به طور دقیق تر اطلاعات لازم را کسب کنید.

خرید مودم ADSL


کاربرد اسپلیتر چیست؟


به طور کلی، زمانی که سیگنال نوری یا پرتو نوری در یک فیبر نوری به حالت تکی انتقال داده می‌شود، نور نمی‌تواند به طور کامل در هسته فیبر متمرکز باشد. پس مقدار کمی از انرژی در روکش فلزی فیبر پخش خواهد شد.

به عبارت دیگر، اگر دو عدد فیبر نوری به اندازه کافی نزدیک هم باشند، پرتو نوری ارسالی در فیبر نوری اول می‌تواند وارد فیبر نوری دوم شود. با درک این حالت، بهتر می‌توانید روش توزیع سیگنال یا پرتوی نوری در فیبرها را درک کنید. کارایی و نحوه عملکرد در اسپلیتر فیبر نوری نیز به همین روال هست.

برای مطالعه: آشنایی با کی وی ام سوئیچ های سازمانی


به طور خاص:

یک اسپلیتر فیبر نوری می‌تواند پرتو نوری را از هم جدا کرده، یا آن را تقسیم کنه. در نتیجه یک پرتو نور تصادفی به چندین پرتو نور در یک نسبت مشخص تقسیم یا جدا سازی می‌شوند. لازم به ذکر است که بدانید اسپلیتر فیبر نوری انرژی را تولید نمی‌کند و برای کار به انرژی یا توان خاصی نیاز ندارد.

از این رو، به آن یک ابزار غیر فعال می‌گوییم. همچنین، اسپلیتر فیبر نوری هیچ اجزای الکترونیکی دیگری را برای کار نیاز ندارد. این یک وسیله ساده است و به تنهایی بدون هیچ وسیله خارجی دیگری برای اتصال به کار خود ادامه میده. پس خرید، استفاده و نصب آن برای شبکه بسیار آسان و مفید است.

اسپلیتر فیبر نوری به طور گسترده در بسیاری از شبکه‌های فیبر نوری مورد استفاده قرار می‌گیره. این سیستم ها پایانه‌های ورودی و خروجی زیادی دارند، به خصوص برای یک شبکه نوری غیرفعال (GPON، BPON، FTTX، EPON، FTTH.) .

به عنوان مثال ساده، شکل زیر بالا نشان می‌دهد که چگونه پرتو نور در ورودی یک فیبر منفرد می‌تواند بین چهار فیبر مجزا تقسیم شود.

کاربرد اسپلیتر چیست؟


اسپلیتر فیبر نوری دارای دو نوع مختلف است: Fused biconical Taper (FBT) و Planar Lightwave Circuit (PLC). اصولا FBT ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. اسپلیتر فیبر نوری FBT به طور گسترده کارایی دارد و در شبکه‌های غیرفعال استفاده می‌شوند،

به خصوص برای مواردی که به پیکربندی محدودی نیاز داریم (1×2, 1×4, 2×2.). در عین حال نوع PLC یک تکنولوژی پیشرفته است. این روش یک راه‌حل بهتر برای شبکه های بزرگ‌تر ارائه می‌کند.

در شبکستان میتونید در سریعتر زمان ممکن و بدون خستگی تجهیزات شبکه مورد نیاز خود را تهیه کنید.


بهترین مرجع فروش اسپلیتر فیبر نوری


بهترین مرجع فروش اسپلیتر فیبر نوری چیست؟ باید توجه داشته باشید که برای خرید این ابزار شبکه مانند خرید بسیاری دیگر از اجزای آن، باید به یک مرجع مطمئن اعتماد کنید.

بسیاری از مجموعه ها اذعان دارند که در ارائه اسپلیتر فیبر نوری تجربه یا تخصص دارند در عین حال که، تعداد آنها محدود است. همچنین با توجه به ارائه حجم عظیمی از اسپلیتر های فیبر نوری تقلبی، به هر مرجعی نمی‌توان اعتماد کرد.

شما باید برای خرید اسپلیتر فیبر نوری اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشید، تا در حین خرید، اقدام به تهیه نوع تقلبی یا بی کیفیت آن ننمایید. در سایت شبکستان شما می‌توانید اطلاعات لازم را در این باب کسب کنید.

همچنین در شبکستان ما به شما تضمین ارائه بهترین قیمت و کالای اصل را می‌دهیم.هم چنین برای شما خرید انواع تجهیزات همچون کارت شبکه را نیز آسان کرده ایم.


قابلیت های اسپلیتر فیبر نوری

قابلیت های اسپلیتر فیبر نوری

اتلاف بازگشتی، به از دست دادن قدرت سیگنال نوری است که به وسیله ناپیوستگی در یک مسیر فیبر نوری منعکس می‌شود. اتلاف بازگشتی بالا، قدرت انعکاس را کاهش می‌دهد در نتیجه نویز را به حداقل می‌رساند که باعث ارتقا توان در شبکه می‌شود.

این مسئله یکی از مهم ترین قابلیت ها و بهترین فواید استفاده از اسپلیتر فیبر نوری است. البته، نوع اسپلیتر فیبر نوری PLC بیشتر به این حالت کمک می‌کند و این اتلاف را کاهش می‌دهد. البته، با توجه به نوع شبکه باید از آن استفاده کرد.


مورد بعدی یکپارچگی است. یکپارچگی بیشترین مقدار تلفات اطلاعات بین یک درگاه ورودی و هر پورت خروجی و یا بین دو پورت ورودی و یک درگاه خروجی است. اما نقش اسپلیتر فیبر نوری چیست در این رابطه؟

اسپلیتر فیبر نوری کمک می کند تا قدرت انتقال در هر دهانه خروجی اسپلیتر یکسان است و بنابراین طراحی شبکه را ساده می‌کند. در همین باب جالب است بدانید که، استفاده از یک اسپلیتر فیبر نوری در یک سیستم پیچیدگی، طراحی و نگهداری و انعطاف‌پذیری شبکه را افزایش می‌دهد.

مطالب مرتبط: انواع پورت در سوئیچ های شبکه


مزایا:

میتوان مزایا و قابلیت های اسپلیتر فیبر نوری ( به خصوص مدل (PLC) را از جمله موارد زیر بیان نمود:

 1. بسیار دقیق
  ۲. هزینه کم برای نصب
  ۳. طراحی فشرده
  ۴. قابلیت اطمینان بالا
  ۵. موثر
  ۶. دامنه عملکرد عملیاتی گسترده


خلاصه نکات مقاله


همانطور که اشاره شد، اسپلیتر فیبر نوری در شبکه های بزرگ و کوچک نوری بسیار کاربرد دارد. اما می‌دانید که اسپلیتر فیبر نوری چیست؟ یا اینکه چه تعریف دقیقی دارد؟ در توپولوژی ‌های شبکه‌ی نوری امروزی، ظهور اسپلیتر فیبر نوری، به کاربران برای به حداکثر رساندن کارایی مدار های شبکه‌ی فیبر نوری بسیار کمک شایان کرده.


اسپلیتر فیبر نوری دارای دو نوع مختلف است: Fused biconical Taper (FBT) و Planar Lightwave Circuit (PLC) و نوع اول بیشتر از مابقی مورد استفاده قرار می گیرند. مزایا و قابلیت های اسپلیتر فیبر نوری چیست؟

برگشت به بالا