امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه چیست؟ امنیت شبکه مجموعه‌ای از فن‌آوری‌ هایی به حساب میاد که قابلیت استفاده و یکپارچگی زیر ساختار یک شرکت رو با جلوگیری از ورود یا تکثیر تهدید ها و خطرات مرتبط به اون حفظ میکنه. داخل این مطلب قراره بیشتر در مورد امنیت شبکه، رشته اش، پروتکل های امنیت شبکه و غیره بدونیم. اگه شما هم علاقه مند هستین، با ما همراه باشید.


امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه چیست؟


در دنیای امروز، امنیت شبکه، راهکار های مختلفی رو برای کاربردهای تجاری به سمت خصوصی سازی شدن یا عمومی شدن ارایه میده. علاوه بر این، خود برنامه ‌های کاربردی الان تمایل دارند که مجازی شده و در بسیاری از بسترها پخش بشن، که بعضی از اونها خارج از کنترل فیزیکی تیم‌های امنیتی IT هستن.

با افزایش تعداد حملات به شبکه ی شرکت ها، حفاظت از ترافیک و زیرساخت شبکه حیاتی میشه. پس ما به امنیت نیاز داریم.

برای تهیه انواع تجهیزات شبکه به همراه مشاوره امنیت شبکه بر روی لینک کلیک کنید.


امنیت شبکه معماری داره، در واقع هر بستر امنیتی برای اینکه درست عمل کنه به معماری نیاز داره. معماری امنیت شبکه متشکل از ابزار هایی هست که از خود شبکه و برنامه‌های کاربردی مرتبط با اون محافظت میکنه.

استراتژی‌های امنیتی شبکه موثر، چندین خط دفاعی رو بکار میگیرن که مقیاس پذیر و خودکار هستن و این به پویایی شون خیلی کمک میکنه.

این معماری لایه لایه هست و هر لایه دفاعی مجموعه‌ ای از سیاست‌ های امنیتی تعیین‌ شده توسط مدیر رو مشخص میکنه.

امنیت در واقع به تک تک این لایه ها اعمال میشه و اجازه ی موثرتر رو به کاربر های شبکه میده و آسودگی خاطر فراهم کنندگان بسترش رو.


رشته امنیت چیست؟


میدونین که رشته امنیت شبکه چیست؟ به دلیل اهمیت کلیدی و غیر قابل انکار امنیت شبکه، رشته ای براش وجود داره که جزء زیر رشته های فناوری اطلاعات دسته بندی میشه.

شخصی که توی رشته امنیت شبکه تحصیل میکنه به نام کارشناس امنیت شبکه شناخته میشه و میتونه برای شبکه های بزرگ و شرکتی تا شبکه های کوچک خونگی به عنوان یک متخصص فعالیت کنه.


توی این رشته درآمد خوبی هست و سیستم مدیریت امنیت اطلاعات توسط این شخص کنترل و رهگیری میشه. شخصی که در این رشته تحصیل میکنه خیلی از مهارت های لازم رو کسب میکنه.

مهارت هایی مثل تسلط روی مفهوم هایی مانند ارزیابی امنیت شبکه، در اختیار گرفتن دانش در حوزه سیستم ها، رویه های فناوری اطلاعات از نظر امنیت، آگاهی از تکنولوژی و بسیاری از موارد دیگه.

برای مطالعه : پینگ چیست و چه تاثیراتی در سرعت سرویس اینترنت میتواند داشته باشد؟


پروتکل ها

پروتکل ها


حالا بیایید ببینیم که مبحث پروتکل توی امنیت شبکه چیست؟ پروتکل ‌های امنیتی شبکه یک پروتکل شبکه نوعی هستن که امنیت و یکپارچگی اطلاعات رو در انتقال از طریق یک اتصال شبکه تضمین می‌کنن.

پروتکل‌ های امنیتی شبکه، فرایندها و روش ها رو برای ایمن ‌سازی داده ‌های شبکه تعریف می‌کنن تا هر نوع تلاش غیرقانونی برای بررسی و یا استخراج محتوای داده ‌ها به صفر برسه و کم و کمتر بشه تا اون امنیتی که ازش حرف میزنیم، حاصل بشه.

خرید مودم ADSL


پروتکل‌های امنیتی شبکه در درجه اول برای جلوگیری از دسترسی هر فرد ناشناس، خدمات و یا وسیله به داده ‌های شبکه طراحی شده ان. این مسئله در مورد انواع داده ‌ها بدون در نظر گرفتن محیط گرید مورد استفاده قرار میگیره.


به طور کلی، پروتکل ‌های امنیتی شبکه تکنیک‌ های رمزنگاری و رمزنگاری رو برای ایمن کردن داده‌ ها اجرا می‌کنن، به طوری که فقط میشه با یک الگوریتم ویژه، کلید منطقی، فرمول ریاضی و یا ترکیبی از همه اینها، ازشون استفاده کرد.

بعضی از پروتکل‌ های امنیتی شبکه محبوب عبارتند از: Secure File Transfer Protocol (SFTP), Secure Hypertext Transfer Protocol (HTTPS) and Secure Socket Layer (SSL).


آموزش امنیت شبکه

آموزش امنیت شبکه


عناصر یک معماری امنیتی کامل چند لایه که امنیت شبکه رو در کل اون اجرا می‌کنه به دو دسته کلی تقسیم میشه: کنترل دسترسی و کنترل تهدید. اما معنای هرکدوم اینا چیه؟

• کنترل دسترسی
امنیت شبکه چیست؟ امنیت شبکه با کنترل دسترسی آغاز میشه. اگر افراد مخرب به شبکه دسترسی پیدا کنن، میتونن ترافیک و زیرساخت شبکه رو هم کنترل کنن.

زمانی که زیرساخت بیاد به دستشون، می‌تونن حملات DDoS رو آغاز کرده یا بدافزاری رو داخل شبکه به جریان بندازن. کنترل دسترسی، حرکت افراد مخرب رو در سراسر شبکه محدود می‌کنه و به این وسیله ازش محافظت میکنه.


• کنترل تهدید
حتی با وجود کنترل دسترسی محلی، مشکلات میتونن داخل بستر شبکه به وجود بیان. برای مثال، یک نفوذگر ممکنه از اعتبار یک شخص مجاز برای دسترسی به شبکه سوء استفاده کنه. بنابراین نیاز به کنترل تهدید هست. کنترل تهدید از اقدامات افراد نفوذگر و مخرب، برای ایجاد آسیب در شبکه جلوگیری میکنه.


فن‌آوری ‌های کنترل تهدید با استفاده موثر از فایروال ها و load balancer ها فعالیت شون رو آغاز میکنن. این فناوری ها از حملات داس / DDoS محافظت میکنن. در مرحله بعدی، IDS / IPS از حملات شناخته شده ای که از طریق شبکه انجام میشوند، مقابله میکنه.

سرانجام، آبجکت های مخرب ناشناخته ای که از طریق شبکه در حال انتقال هستن، با استفاده از فناوری های sandbox ضبط میشن، در حالی که ناهنجاری هایی در ترافیک شبکه که ممکنه از علائم تهدید باشند، با NTA / NDR از بین میرن.

بیشتر بدانید: آپدیت firmware مودم tp link


مشکلات حفاظت از شبکه

مشکلات حفاظت از شبکه


خیلی از شرکت‌ ها از مشکلات امنیتی شبکه رنج میبرن که شاید در نگاه اول نمیشه سریعا بهشون پی بُرد. بدتر از این، وقتیه که این مشکلات حل‌نشده باقی بمونه.

تحت چنین شرایطی فرصت ‌هایی برای حمله کنندگان و هکر ها ایجاد میشه تا زیرساخت امنیتی یک شرکت رو نقض کنن و داده‌ها رو بدزدند و عموما ویرانی های مختلفی ایجاد کنن؛ دراصل مشکلات بالقوه میتونن ایجاد بستر کنن برای نفوذ و شروع یک تخریب به مراتب بزرگ که هزینه غیر قابل جبرانی به شبکه تحمیل میکنه.

وجود دارایی ‌های ناشناخته روی شبکه: کسب و کار های زیادی وجود دارن که یک فهرست کامل از تمام دارایی ‌های IT که شبکه به آنها وابسته هست، در اختیار ندارن. این یک مشکل بزرگ به حساب میاد.

اگه نمیدونین که تمام دارایی‌های شبکه تون چه چیزهایی هستن، چجوری میتونید مطمئن بشید که شبکه تون ایمنه؟

باید بیان کرد که:

راحت‌ ترین راه برای انجام این کار، بازبینی تمام دستگاه‌ها و شناسایی تمام بستر های مختلف روی شبکه هست. با انجام این کار، میتونید بدونید چه تعداد نقاط دسترسی روی شبکه شما هست و کدوم یک از اونها به بروزرسانی های امنیتی نیاز دارن.

آسیب‌پذیری ‌های امنیتی: بسیاری از کسب و کارها در این مورد بسیار نگران هستن. همانطور که در بخش پروتکل های امنیت شبکه توضیح دادیم، در صورتی که امنیت شبکه به طور کافی و کامل در نظر گرفته نشه، میتونه اون رو آسیب پذیر کنه.

پس خیلی از کسب و کارها باید بتونن براساس دانش روز خودشون رو از این نظر به روز و آپدیت نگه دارن.

کافی نبودن مدیریت امنیت اطلاعات در شبکه: عدم کافی بودن مدیریت امنیت اطلاعات در امنیت شبکه چیست؟ منظور یک مسئله رایج دیگه برای امنیت شبکه برای بسیاری از شرکت‌ ها هست.

در واقع زمانی که اونها بهترین راه‌حل‌ها رو برای ارتقا امنیت در نظر میگیرن، ممکنه که به اندازه کافی افراد و تجهیزات لازم برای مدیریت صحیح این راه‌حل ‌ها نداشته باشند. طبیعیه که تحت این شرایط مشکلات مدیریتی برای امنیت شبکه به وجود بیاد.


لایه های امنیت شبکه

لایه های امنیت شبکه


لایه های امنیت شبکه متعدد هستن و به 5 لایه تقسیم بندی میشن که همونطور که از ابتدای مطلب توضیح دادیم، هر کدوم از این لایه ها یک وظیفه ی مهم بر عهده دارن.

اولین لایه، لایه ی امنیت فیزیکی یا محیطی به حساب میاد، دومی لایه پیگیری تشخیص و نفوذ هکر ها و عوامل تهدید کننده، لایه ی بعدی لایه تامین امنیت با کمک فایروال ها، لایه نصب و راه اندازی شل اسکنر ها برای جلوگیری از نفوذ کد های مخرب و در نهایت لایه محافظت از شبکه جلوی حملات داس هست که در ابتدای این مطلب به توضیح مفصلی از آن پرداختیم.


هر کدوم از این لایه ها در همکاری ِکلی با همدیگه در تلاش هستن تا امنیت کل شبکه رو پایدار نگه دارن و عدم وجود یکی از اونها به ضرر کل شبکه هست. به چه دلیل؟ به خاطر اینکه عملکرد یکی روی دیگری تاثیر میذاره و در واقع کامل کننده اش به حساب میاد.


امنیت شبکه pdf


برای بسیاری از مدیران و کاربران شبکه در اختیار داشتن اطلاعات مربوط به امنیت شبکه، جایگاه ویژه ای داره. به خاطر همین، در اختیار داشتن یک فایل پی دی اف جامع و کامل که در مورد تمام زوایای این مبحث صحبت کرده باشه، اهمیت بسزایی داره.

شما میتونین از طریق این لینک، pdf امنیت شبکه رو دانلود کنین و در مواقعی که بهش احتیاج دارین، از محتواش استفاده کنید. داخل این پی دی اف کلیه اطلاعات لازم از صفر تا صد شبکه قرار داده شده.


مقالات امنیت شبکه

مقالات امنیت شبکه


اهمیت مقالات مربوط به امنیت شبکه چیست؟ در واقع بسیاری از مقالات مثل این مطلب و موارد مشابه در مورد اهمیت امنیت شبکه صحبت میکنن تا به بسیاری از کسب و کار ها، متخصصان و بسیاری از کاربرانی که میخوان تازه یک شبکه رو راه اندازی کنن، اعلام کنن که نمیشه از این جنبه ی کار نسبت به شبکه بی تفاوت بود و اون رو با حفاظت هرچند ابتدایی مدیریت کرد.


با افزایش اتکا به تکنولوژی، برای حفظ هر جنبه از اطلاعات و داده ‌های آنلاین ما به امنیت شبکه بیشتر از روزهای گذشته نیاز پیدا میکنیم. از اونجایی که اینترنت رشد میکنه و شبکه‌ های رایانه‌ ای بزرگ ‌تر میشه، انسجام داده‌ ها به یکی از مهم ‌ترین جنبه‌ های سازمان‌ ها تبدیل شده.

پس به خاطر همین، مقالات تخصصی در زمینه دیتا و امنیت شبکه، ارائه مدل های مختلف برای ارتقا امنیت در شبکه، برنامه ریزی برای توسعه امنیت شبکه و غیره نوشته میشن که هر کدوم از اینها زیر شاخه های مخصوص به خودشونو دارن و اجازه میدن تا امکان دسترسی هکر ها و رشد تخریب شبکه، کمتر و کمتر بشه.

اگه به این دست مقالات خیلی علاقه دارین داخل سایت شبکستان میتونید انواع و اقسام اونها رو با موضوعات و عناوین مختلف پیدا کنید و به کار بگیرین.


خلاصه نکات مقاله


امنیت شبکه چیست؟ گفتیم که امنیت شبکه مجموعه ‌ای از فن‌آوری‌ هایی به حساب میاد که قابلیت استفاده و یکپارچگی زیر ساختار یک شرکت رو با جلوگیری از ورود یا تکثیر تهدید ها و خطرات مرتبط به اون حفظ میکنه.

با افزایش تعداد حملات به شبکه ی شرکت ها، حفاظت از ترافیک و زیرساخت شبکه حیاتی میشه. پس ما به امنیت نیاز داریم. معماری امنیت شبکه متشکل از ابزار هایی هست که از خود شبکه و برنامه‌های کاربردی مرتبط با اون محافظت می‌کنه.

این معماری لایه لایه هست و هر لایه دفاعی مجموعه‌ای از سیاست‌ های امنیتی تعیین‌ شده توسط مدیر رو مشخص میکنه. امنیت در واقع به تک تک این لایه ها اعمال میشه.

برگشت به بالا