تفاوت مودم و روتر چیست؟ تمامی اطلاعات درباره مودم و روتر همراه قیمت

تفاوت مودم و روتر چیست؟ و چه فرقی دارد؟

اگر شما هم برایتان سوالی در خصوص اینکه تفاوت مودم و روتر چیست؟ پیش آمده میتوانید به راحتی وکمی زمان گذاشتن در شبکستان به پاسخ سوال خود دسترسی پیدا کنید ما اینجاییم که شما در کنار ما به راحتی به جواب سوالات خود برسید.

تفاوت مودم و روتر چیست؟

آیا میدانید تفاوت مودم و روتر چیست؟ اگر شما هم طرفدار فناوری باشید، حتما اسم مودم و روتر را شنیده اید. این دو دستگاه با یکدیگر تفاوت دارند اما بعضی ها آن ها را یکی می دانند در حالی که این طور نیست. در این مقاله قصد داریم تفاوت و کارایی این دو دستگاه را شرح دهیم و بگوییم که هر کدام چه نقشی در اینترنت و فضای مجازی دارند.

اگر شما هم میخواهید بدانید تفاوت مودم و روتر چیست، تا پایان مقاله با ما همراه باشید ما به شما هر آنچه در مورد این دستگاه ها باید بدانید را خواهیم گفت.برای خرید مودم VDSL کلیلک نمایید.

جزئیات تفاوت مودم و روتر چیست؟

جزئیات تفاوت مودم و روتر چیست؟

در این قسمت می خواهیم بگوییم که تفاوت مودم و روتر چیست، مودم دستگاهی است که بین دنیای آنالوگ و دیجیتال ارتباط ایجاد می کند. به عبارت دیگر این دستگاه عمل مدولاسیون اطلاعات آنالوگ را انجام میدهد. به همین دلیل برای ایجاد ارتباط اینترنتی Dial Up به مودمی احتیاج داریم که از یک سو به کامپیوتر وصل شود و از سوی دیگر به سیم تلفن متصل شود.

برای اینکه بدانید تفاوت مودم و روتر چیست؟ باید بگوییم که روتر که نام دیگر آن مسیریاب است، در واقع وسیله ای است که اطلاعات اینترنتی را در شبکه مسیریابی می نماید. هر روتر دارای چند پورت یا اینترفیس است که در هر یک از اینترفیس ها یک LAN و یا شبکه ی محلی وصل شده.

برای توضیح بیشتر فرض کنید تمام دستگاه هایی که در منزل شما قرار دارد توسط سوئیچ به هم وصل شده اند وو تمام دستگاه های همسایه با یک سوئیچ دیگر به هم وصل شده باشند، در چنین شرایطی اگر یکی از اعضای همسایه بخواهد برای شما اطلاعاتی بفرستد، داده ی او بعد از عبور از قسمت سوئیچ وارد روتر شده و روتر شما با توجه به آدرس شبکه ی منزل شما، آن داده را مسیریابی می نماید.

روتر چیست و چه کاربردی دارد؟

روتر چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه بدانید تفاوت مودم و روتر چیست؟ در ابتدا باید کاربرد روتر را بررسی کنیم. روتر در واقع نوعی مسیر یابه. این دستگاه به عنوان اساسی ترین وسیله در زمینه ی شبکه نام گرفته و کاربرد آن در این است که شبکه های محلی کوچک را به یکدیگر وصل میکند و بسته های اطلاعاتی را مسیریابی میکند. به عبارت دیگر روتر شبکه ای از شبکه ها را که امروزه به آن اینترنت گفته می شود، ایجاد میکند.

در واقع روتر کاربرد زیادی در ایجاد اینترنت دارد و در مرکز ارتباطات از آن استفاده میشود. روتر ها خیلی بیشتر از آنچه شما فکر میکنید کاربرد دارند و اگر آن ها وجود نداشتند، اینترنتی که هم اکنون توسط مودم های شما فراهم می شود، ایجاد نمیشود.برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله روتر چیست؟ مراجعه کنید.

تفاوت مودم و روتر چیست؟ و مودم روتر به چه منظوری استفاده می شود؟

تفاوت مودم و روتر چیست؟ و مودم روتر به چه منظوری استفاده می شود؟

تا این قسمت دانستیم که تفاوت مودم و روتر چیست؟ حال میخواهیم بدانیم که منظور از مودم روتر چیست و چرا مورد استفاده قرار میگیرد؟ در واقع باید گفت اکثر دستگاه هایی که در منزل و یا محل کار شما وجود دارد و آن ها را با نام مودم میشناسید، در واقع ترکیبی از مودم و روتر هستند و شرکت ها اقدام به تولید چنین دستگاه های کاربردی کرده اند. از مودم روتر به منظور دریافت اینترنت استفاده میکنند.

خرید تجهیزات شبکه

○برای خرید تجهیزات شبکه همین الان کلیک کنید○

بدین صورت که در هنگام ایجاد ارتباط اینترنتی دستگاه و یا گوشی شما یک اطلاعات دیجیتال از خود تولید کرده و این اطلاعات از طریق اینترفیس شبکه ی وای فای و یا لن به اینترفیس شبیه در مودم متصل میشود. بعد از آن این اطلاعات توسط روتر مسیریابی میشود و در پورت خروجی قرار داده میشود. در واقع منظور از این پورت همان پورت دیجیتال مودم میباشد.

برای آنکه بهتر بدانیم تفاوت مودم و روتر چیست؟باید بگوییم در این مرحله مودم داده های دیجیتالی را به داده های آنالوگی تبدیل میکند و در قسمت دیگر و بر روی پورت آنالوگ میگذارد. در این مرحله اطلاعات شما که بر سیم تلفن آنالوگ قرار دارد، به سوی مرکزی که خدمات اینترنت ارائه می دهد رفته و بقیه راه را به سمت مقصد طی میکند.

در این قسمت به طور معمول این اطلاعات به داده های دیجیتالی تبدیل میشوند. و بعد از آن با استفاده از سوئیچ ها و یا روتر ها به سوی مرکز مخابرات مقصد مسیریابی میشوند. علاوه بر آن بر عکس این ماجرا اتفاق می افتد تا اطلاعات به کامپیوتر شما بازگردد.

برای مطالعه بیشتر: تنظیمات مودم را چطور میتوان عوض کرد؟ آموزش کامل مرحله به مرحله

تفاوت مودم و روتر در کاربرد

تفاوت مودم و روتر در کاربرد

اگر بخواهیم بگوییم تفاوت مودم و روتر چیست؟ باید بگوییم که در کاربرد تفاوت این دو وسیله از این نظر است که مودم صرفا می تواند اینترنت را دریافت کند ولی نمی تواند چندین دستگاه را به یکدیگر وصل کند. اما روتر قادر است علاوه بر دریافت اینترنت، دستگاه های مختلف مانند گوشی، لب تاب و غیره را به یکدیگر متصل مند. به همین دلیل فرق مودم با روتر در زمینه ی کاربرد ان هاست.

اما باید بگوییم که بهترین عملکرد را دستگاه هایی دارند که مودم روتر هستند و تلفیقی از کارکرد هر کدام را دارا میباشند.

فرق مودم و روتر در دستگاه و فناوری

در موردتفاوت مودم و روتر چیست؟ باید بگوییم که مودم دستگاهیه که از آن به منظور اتصال به اینترنت استفاده میکنند. این دستگاه با استفاده از داده های آنالوگی که از ISP دریافت و آن را به داده های دیجیتال تبدیل میکند، عمل اتصال را انجام میدهد. اماروتروسیله ای است که از آن برای دریافت اینترنت از مودم و اشتراک گذاری آن بین دستگاه های دیگر استفاده میکنند.

به عبارت دیگر اگر شما میخواهید صرفا از یک رایانه در منزل استفاده کنید، نیازی به روتر نخواهید داشت اما اگر بخواهید چندین دستگاه را به اینترنت وصل کنید، باید روتر بهره بگیرید. اکنون خیلی بهتر با فرق روتر و مودم آشنا شدید.هم چنین اگرسوالی در زمینه انواع روش های اتصال مودم ها برای شما پیش آمده است میتوانید به مقاله انواع مودم ها از نظر نوع اتصال مراجعه فرمایید.

تفاوت مودم و روتر چیست؟ در زمینه ای که از آن ها استفاده می کنیم

فرق روتر با مودم در زمینه ای که از آن ها استفاده می کنیم

اکنون که دانستیم تفاوت مودم و روتر چیست؟ باید بگوییم که گاهی افراد از خود می پرسند که مودم بخرم یا روتر، در این شرایط باید به تفاوت این دو دستگاه در کاربرد آن ها اشاره کنیم. همانطور که گفتیم مودم تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهید یک دستگاه را به اینترنت متصل کنید اما روتر برای زمانی مناسب است که بخواهید چندین دستگاه را به اینترنت متصل کنید.

در واقع تفاوت این دو دستگاه در کارکردی است که هر یک به طور جداگانه دارند. به عنوان مثال اگر بخواهید صرفا یک رایانه را به اینترنت وصل کنید، میتوانید با مودم این اتصال را ایجاد کنید اما در صورتی که بخواهید چند دستگاه را به اینترنت متصل کنید، مثلا یک گوشی و یک لب تاب، به روتر نیاز خواهید داشت.

تفاوت مودم و روتر چیست؟ در قیمت و هزینه

اکنون که دانستیم تفاوت مودم و روتر چیست؟ باید به هزینه و قیمت آن ها اشاره کنیم. به طور کلی در بازار انواع مودم و روتر در قیمت های متفاوتی عرضه میشود. اما اینکه بخواهید کدام یک را تهیه کنید، به خود شما بستگی دارد. درحال حاضر در بازار مودم روتر هایی هستد که در قیمت های متفاوت به فروش میروند.

این مودم روتر ها ترکیبی از مودم ها و روتر ها هستند و قابلیت هر دو را دارا میباشند و حتی اگر شما مودمی در منزل داشته باشید، ممکن است از این نوع باشد.

بیشتربدانید: تقویت سیگنال وای فای | تنها با انجام 5 مرحله مودم خود را به موشک تبدیل کنید!

روتر کامل کننده مودم برای استفاده در شرایط خاص

روتر کامل کننده مودم برای استفاده در شرایط خاص

در این مقاله دانستیم که تفاوت مودم و روتر چیست و از نظر ساختار و کارکرد چه استفاده ای دارند. اگر بخواهیم به طور دقیق نگاه کنیم، متوجه میشویم که روتر و مودم در واقع مکمل یکدیگر هستند و در اکثر دستگاه هایی که به عنوان مودم آن ها را خریداری میکنیم، در واقع ترکیبی از فناوری مودم و روتر به کار گرفته شده. به شما پیشنهاد میکنیم اگر نیاز به خرید مودم دارید محصولات با کیفیت و به صرفه صفحه خرید مودم adsl ما را از دست ندهید.

به عبارت دیگر مودم روتر ها جای کمتری را اشغال میکنند و دردسر کمتری دارند. اما یک اشکالی که دارند، اگر خراب شوند و یا اشکالی در آن ها پیش آید، باید هر دو قطعه یعنی مودم و روتر را به صورت یکجا تعویض و یا تعمیر نمود. این فناوری مدتی است طراحی شده است و کار بسیاری از مصرف کننده ها را آسان کرده است.

خلاصه مقاله

در این مقاله گفتیم که تفاوت مودم و روتر چیست، مودم دستگاهی است که بین دنیای آنالوگ و دیجیتال ارتباط ایجاد میکند. به عبارت دیگر این دستگاه عمل مدولاسیون اطلاعات آنالوگ را انجام میدهد. به همین دلیل برای ایجاد ارتباط اینترنتی Dial Up به مودمی احتیاج داریم که از یک سو به کامپیوتر وصل شود و از سوی دیگر به سیم تلفن متصل شود.

برای اینکه بدانید تفاوت مودم و روتر چیست، باید بگوییم که روتر که نام دیگر آن مسیریابه، در واقع وسیله ای است که اطلاعات اینترنتی را در شبکه مسیریابی مینماید. هر روتر دارای چند پورت یا اینترفیسه که در هر یک از اینترفیس ها یک LAN و یا شبکه ی محلی وصل شده.

در ادامه:

  • برای توضیح بیشتر فرض کنید تمام دستگاه هایی که در منزل شما قرار دارد توسط سوئیچ به هم وصل شده اند و تمام دستگاه های همسایه با یک سوئیچ دیگر به هم وصل شده باشند، در چنین شرایطی اگر یکی از اعضای همسایه بخواهد برای شما اطلاعاتی بفرستد، داده ی او بعد از عبور از قسمت سوئیچ وارد روتر شده و روتر شما با توجه به آدرس شبکه ی منزل شما، آن داده را مسیریابی میکند.
  • در مورد تفاوت مودم و روتر چیست، باید بگوییم که مودم دستگاهیه که از آن به منظور اتصال به اینترنت استفاده میکنند.
  • این دستگاه با استفاده از داده های آنالوگی که از ISP دریافت و آن را به داده های دیجیتال تبدیل میکند، عمل اتصال را انجام میدهد. اما روتر وسیله ای است که از آن برای دریافت اینترنت از مودم و اشتراک گذاری آن بین دستگاه های دیگر استفاده میکنند.
  • به عبارت دیگر اگر شما میخواهید صرفا از یک رایانه در منزل استفاده کنید، نیازی به روتر نخواهید داشت اما اگر بخواهید چندین دستگاه را به اینترنت وصل کنید، باید روتر بهره بگیرید.
برگشت به بالا